سایه اومیکرون بر جشن‌های سال نو اروپا؛ از لغو مراسم آتش بازی پاریس تا قرنطینه سختگیرانه در هلند

آمستردام در دوره شیوع کرونا
آمستردام در دوره شیوع کرونا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اعلام «قرنطینه سختگیرانه» در هلند در حالی مطرح می‌شود که نارضایتی عمومی از محدودیت‌ها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا افزایش یافته است.

آگهی

دولت هلند شامگاه شنبه از تصمیم خود برای اعمال یک قرنطینه «سختگیرانه» در آستانه جشن های سال نوی میلادی خبر داد. مارک روته، نخست وزیر این کشور با «اجتناب ناپذیر» خواندن محدودیت های شدید از اجرایی شدن آنها از روز یکشنبه خبر داد. بدین ترتیب کسب و کارهای غیر ضروری، بارها و سالن های ورزشی، آرایشگاه ها و بسیاری دیگر ار مکان های عمومی دستکم تا اواسط ژانویه تعطیل خواهند بود. پذیرایی از حداکثر دو میهمان در هر خانه و حداکثر چهار میهمان در شب کریسمس و سال نو از دیگر تدابیر وضع شده توسط دولت آمستردام است. تمامی مدارس در همه مقاطع هم تا نهم ژانویه تعطیل خواهند بود.

پیش تر گروهی از کارشناسان که به دولت هلند درباره نحوه مدیریت بحران همه‌گیری بیماری «کووید ۱۹» مشورت می‌دهند از مارک روته، نخست‌وزیر این کشور خواسته‌ بودند تا برای مقابله با شیوع ویروس کرونا «قرنطینه سختگیرانه» اعلام کند.

به گزارش رسانه‌های هلند این توصیه به دنبال شیوع سویه اومیکرون از ویروس کرونا مطرح شده بود. این گروه از متخصصان از دولت هلند خواسته‌ بودند تا دستور تعطیلی همه کسب و کارها به استثنای کسب و کارهای ضروری مانند فروشگاه‌های مواد غذایی و داروخانه‌ها را صادر کند. بنا به گزارش‌ها کارشناسان همچنین توصیه کرده‌ بودند که مدارس و مراکز آموزش عالی هلند تعطیل شوند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دولت هلند چند روز پیش اعلام کرده بود که به دنبال شیوع سویه اومیکرون از ویروس کرونا تعطیلات پایان سال مدارس ابتدایی زودتر از موعد آغاز می‌شود. رستوران‌ها، بارها و فروشگاه‌های غیرضروری هلند از روز ۲۸ نوامبر (هفتم آذر) مجبور شده‌اند تا به دستور دولت از ساعت ۱۷ تا پنج صبح روز بعد فعالیت خود را متوقف کنند. این روند قرار است حداقل تا ۱۴ ژانویه (۲۴ دی) ادامه پیدا کند.

 «قرنطینه سختگیرانه» در هلند در حالی اعلام می‌شود که نارضایتی عمومی از محدودیت‌ها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا افزایش یافته است. خیابان‌های روتردام و لاهه ماه گذشته به مدت چند شب صحنه شورش و اعتراض مخالفان این محدودیت‌ها بود.

نخست‌وزیر هلند گفته است که سویه اومیکرون ممکن است از ماه ژانویه به گونه غالب از ویروس کرونا در کشورش تبدیل شود.

لغو آتش‌بازی سال نو در پاریس

همزمان با تقویت احتمال اعلام قرنطینه سراسری در هلند، شهرداری پاریس نیز روز شنبه اعلام کرد که آتش‌بازی سال نوی میلادی در پایتخت فرانسه به دنبال موج پنجم شیوع کرونا در این کشور لغو شد. شهرداری پاریس در نظر داشت به مناسبت آغاز سال نوی میلادی در خیابان معروف شانزه‌لیزه نیز چند کنسرت موسیقی برگزار کند اما این رویدادها نیز برگزار نخواهند شد.

مردم فرانسه نزدیک به یک سال پیش همزمان با اجرای مقررات منع رفت و آمد شبانه به استقبال سال ۲۰۲۱ رفتند. به این ترتیب به نظر می‌رسد که همه‌گیری کرونا در فرانسه برای دومین سال پیاپی مانع از برگزاری جشن‌های سال نو به صورت عادی خواهد شد.

مته فردریکسن، نخست‌وزیر دانمارک هم روز جمعه اعلام کرد که سالن‌های سینما و تئاتر در این کشور تعطیل می‌شوند. حدود یک پنجم از کل موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در دانمارک از نوع اومیکرون است. این در حالی است که در بریتانیا تاکنون هفت نفر از مبتلایان به سویه اومیکرون جان خود را از دست داده‌اند.

به گفته مقامات بهداشتی بریتانیا شمار افرادی که بر اثر ابتلا به سویه اومیکرون در بیمارستان بستری هستند نیز از ۶۵ به ۸۵ نفر رسیده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وداع با سال پرتلاطم ۲۰۲۲؛ جهان آغاز سال جدید را با «امید» جشن می‌گیرد

آخرین تحقیقات: سینوفارم، اسپوتنیک و جانسون اند جانسون برای مقابله با اومیکرون بسیار ضعیف هستند

دانشمندان: قرص شرکت مِرک شاید به پیدایش سویه‌های جدید کرونا کمک کرده باشد