سازمان جهانی بهداشت: ناقلان اومیکرون در برخی مناطق طی ۱.۵ تا ۳ روز دو برابر می‌شوند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
شیوع سویه اومیکرون از ویروس کرونا
شیوع سویه اومیکرون از ویروس کرونا   -   کپی رایت  AP Photo

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید سویه اومیکرون از ویروس کرونا تاکنون در ۸۹ کشور جهان شناسایی شده و موارد ابتلا به آن در مناطقی که این گونه شیوع یافته طی بازه‌ای یک و نیم تا سه روزه در حال دو برابر شدن است. 

بنا به اعلام سازمان جهانی بهداشت سویه اومیکرون به سرعت در حال شیوع در کشورهایی است که بخش زیادی از جمعیت آنها با تکیه به کارزار واکسیناسیون در برابر بیماری «کووید ۱۹» مصون شده بودند. 

با این حال هنوز مشخص نیست که شیوع سریع سویه اومیکرون به مقاومت آن در برابر مصونیت ایجاد شده بر می‌گردد یا افزایش سطح واگیرداری ویروس. این در حالی است که این احتمال نیز وجود دارد که ترکیبی از این دو عامل در شیوع گسترده سویه اومیکرون نقش داشته باشد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

برای پی بردن به شدت این سویه و تاثیر واکسیناسیون و مصونیت از پیش ایجاد شده بر شدت بیماری به داده‌های بیشتری نیاز است.
سازمان جهانی بهداشت

یکی از عوامل ناشناخته درباره اومیکرون این است که این سویه تا چه حد منجر به موارد حاد بیماری «کووید ۱۹» می‌شود. داده‌های اولیه از آفریقای جنوبی حکایت از این داشت که سویه اومیکرون در سطح وسیع باعث موارد حاد «کووید ۱۹» نمی‌شود. 

سازمان جهانی بهداشت روز شنبه تاکید کرد که هنوز داده‌های کافی برای قضاوت درباره شدت بیماری «کووید ۱۹» در مبتلایان به سویه اومیکرون در دست نیست. در بیانیه این نهاد بین‌المللی آمده است: «برای پی بردن به شدت این سویه و تاثیر واکسیناسیون و مصونیت از پیش ایجاد شده بر شدت بیماری به داده‌های بیشتری نیاز است.»

کارشناسان سازمان جهانی بهداشت افزوده‌اند که هنوز داده‌ها و شواهد کافی برای اظهارنظر درباره تاثیر واکسیناسیون بر شدت بیماری «کووید ۱۹» پس از ابتلا به سویه اومیکرون یا جلوگیری از ابتلا به این گونه از ویروس کرونا در دسترس نیست. 

سازمان جهانی بهداشت همچنین هشدار داده است که هزمان با افزایش سریع سویه اومیکرون احتمال تکمیل ظرفیت بیمارستان‌ها در برخی مناطق وجود دارد.