نتایج دو تحقیق جدید درباره اثربخشی واکسن‌ها در برابر سویه اومیکرون کرونا منتشر شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
واکسن‌های موجود در برابر سویه اومیکرون چه میزان کارایی دارند؟
واکسن‌های موجود در برابر سویه اومیکرون چه میزان کارایی دارند؟   -  کپی رایت  CANVA PRO

پس از ظهور سویه اومیکرون در آفریقای جنوبی، دانشمندان به سرعت اقدام به بررسی این سویه با حدود ۵۰ جهش را انجام داده‌اند و نتایج تحقیقات به تدریج در حال انتشار است. 

در این مطلب خلاصه‌ای از دو مطالعه جدید درباره کووید-۱۹ آمده است. این تحقیقات نیازمند مطالعه و بررسی بیشتر برای تایید یافته‌ها هستند.

شواهد به‌دست آمده از آزمایش‌های آزمایشگاهی، ضعف واکسن‌ها و داروهای آنتی‌بادی را در برابر سویه اومیکرون ویروس کرونا نشان می‌دهد.

در مطالعه‌ای که روز چهارشنبه در مجله bioRxiv منتشر شد، محققان دانشگاه کلمبیا آمریکا دریافتند که سویه اومیکرون به‌طور قابل‌ توجهی در برابر پادتن‌های موجود در خون دریافت‌کنندگان واکسن‌ها «بیون‌تک-فایزر»، «مدرنا»، «جانسون‌اندجانسون»، «آکسفورد-آسترازنکا» و یا بهبود یافتگان از بیماری کووید-۱۹ مقاوم است.

آن‌ها ۹ پادتن مونوکلونال [پادتن‌های تک تیره که از سلول‌های ایمنی مشخصی تکثیر شده و همه مشابه هم هستند] را که مجاز به استفاده بودند و ۱۰ پادتن را که همچنان در آزمایش‌های بالینی بررسی می‌شوند، آزمایش کردند. آن‌ها دریافتند که اومیکرون توانایی خنثی کردن ۱۸ پادتن از این ۱۹ پادتن را به صورت کامل یا جزیی دارد.

آن‌ها در نهایت هشدار دادند که سویه اومیکرون یک تهدید جدی برای بسیاری از واکسن‌ها و درمان‌های موجود بیماری کووید-۱۹ است.

محققان اروپایی به نتایج مشابهی دست یافتند که در مقاله جداگانه‌ای در مجله bioRxiv منتشر کردند.

طبق این مقاله، اومیکرون به طور کامل یا جزیی در برابر پادتن‌ها مقاوم است. 

آن‌ها سویه اومیکرون را در بلژیک و از مسافر مبتلا به کووید-۱۹ که از مصر بر می‌گشت جدا کردند و آزمایش‌های خود را با این ویروس جهش یافته ادامه دادند.

این آزمایش روی نمونه خون ۹۰ نفر که واکسن تزریق کرده یا از کووید-۱۹ بهبود یافته بودند انجام و ۹ آنتی‌بادی مونوکلونال آن‌ها بررسی شد.

آن‌ها در بخشی از نتایج تحقیقات خود گفته‌اند نمونه خون دریافت شده از افرادی که حدود پنج ماه قبل واکسن فایزر یا آسترازنکا تزریق کرده بودند نشان می‌داد که به سختی اومیکرون را مهار می‌کنند. 

هر دو تیم همچنین دریافتند که حتی در دریافت‌کنندگان واکسن تقویتی و یا بهبودیافتگانی که به آن‌ها واکسن نیز تزریق شده است، پادتن‌ها به طور قابل توجهی قدرت خنثی‌سازی را از دست داده‌اند. طبق گفته محققان اروپایی، در این گروه از افراد، سطح پادتن‌ها خنثی‌کننده مقابل سویه اومیکرون پنج تا ۳۱ برابر کمتر از سویه دلتا ارزیابی شد.