سوریه کشته شدن یک سرباز را در «حمله موشکی اسرائیل» تایید کرد

عکس آرشیوی از حمله موشکی اسرائیل به سوریه
عکس آرشیوی از حمله موشکی اسرائیل به سوریه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات اسرائیلی بدون برعهده گرفتن مسئولیت حملات، به دفعات اعلام کرده‌اند که حضور نظامی ایران و گروه‌های وابسته به تهران را در سوریه برنمی‌تابند و از هرگونه اقدامی برای ضربه زدن به این نیروها فروگذار نخواهند کرد.

آگهی

رسانه‌های خبری در سوریه بامداد روز پنجشنبه از حمله موشکی اسرائیل به جنوب این کشور خبر دادند که بنا به اعلام منابع خبری دست کم یک کشته برجای گذاشته است.

خبرگزاری رسمی سوریه، سانا با انتشار گزارشی در این خصوص اعلام کرد که موشک‌های اسرائیلی به مواضع نظامی در جنوب این کشور اصابت کرده است.

در این گزارش آمده است که حمله موشکی بامداد روز پنجشنبه ارتش اسرائیل ضمن به جا گذاشتن خسارات مادی، یک سرباز سوری را نیز به کشتن داده است.

رسانه‌های دولتی سوریه همچنین به نقل از یک منبع نظامی ناشناس اعلام کردند که موشک‌های اسرائیلی از منطقه اشغالی بلندی‌های جولان شلیک شده و پدافند هوایی سوریه بلافاصله پس از آغاز این حملات به کار افتاده و اغلب موشک‌ها را رهگیری و منهدم کرده است.

منبع نظامی مورد استناد رسانه‌های دولتی سوریه که نامی از وی برده نشده بدون اشاره به اینکه موشک‌ها به کدام بخش از مناطق جنوبی این کشور اصابت کرده و دقیقا چه مواضعی را هدف قرار داده، تنها به گفتن این نکته بسنده کرده که حملات یاد شده یک کشته به جا گذاشته و خساراتی هم به همراه داشته است.

اسرائیل طی سال‌های اخیر صدها حمله هوایی و موشکی به اهدافی در داخل خاک سوریه انجام داده اما به ندرت مسئولیت چنین عملیاتی را بر عهده گرفته است.

مقامات اسرائیلی با این حال به دفعات اعلام کرده‌اند که حضور نظامی ایران و گروه‌های وابسته به این کشور را در سوریه برنمی‌تابند و از هرگونه اقدامی برای ضربه زدن به این نیروها فروگذار نخواهند کرد.

اسرائیل در همین راستا بارها اذعان کرده که پایگاه‌های شبه‌نظامیان وابسته به ایران از جمله نیروهای نزدیک به حزب‌ الله لبنان را در خاک سوریه هدف قرار می‌دهد.

ارتش اسرائیل نیز پیش‌تر بارها اعلام کرده که انبارها و محموله‌های تسلیحاتی ارسالی برای شبه‌نظامیان نزدیک به ایران و حزب‌الله را هدف حملات خود قرار می‌دهد.

اسرائیل در همین راستا اوایل ماه دسامبر نیز یک محموله تسلیحاتی که گفته می‌شود از سوی ایران ارسال شده بود را در بندر لاذقیه واقع در غرب سوریه هدف قرار داد که بنا به گزارش رسانه‌های خبری این حمله تلفاتی به همراه نداشت.

به گزارش گروه غیردولتی دیده‌بان حقوق بشر سوریه در حملات اواخر ماه نوامبر اسرائیل به خاک سوریه دست کم سه سرباز این کشور و دو شبه نظامی نزدیک به حزب‌الله لبنان کشته شدند.

اسرائیل حضور ایران در مرزهای شمالی خود را به عنوان خط قرمز تلقی کرده و همین موضوع را توجیهی برای هرگونه حمله احتمالی به تاسیسات و تسلیحات داخل سوریه می‌داند.

جنگ داخلی در سوریه از سال ۲۰۱۱ تاکنون دست کم پانصد هزار کشته به جا کشته و ضمن تخریب گسترده زیرساخت‌های اساسی این کشور میلیون‌ها شهروند را از خانه و کاشانه خود آواره کرده است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

۱۰ نفر در حملات اسرائیل به حومه دمشق در سوریه کشته شدند

ارتش اسرائیل به مراکز پرتاب موشک در خاک سوریه حمله کرد

دست‌کم دو کشته در پی حملات روز سه‌شنبه اسرائیل به بندر لاذقیه سوریه