نیروی دریایی آمریکا یک سلاح لیزری را در خاورمیانه آزمایش کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
the USS Portland
the USS Portland   -  کپی رایت  AP Photo

نیروی دریایی ایالات متحده روز چهارشنبه اعلام کرد که یک سلاح لیزری را آزمایش و به کمک آن یک شناور هدف را در خاورمیانه منهدم کرده است. آمریکا به کمک این سیستم می‌تواند به مقابله با قایق‌های مملو از بمبی بپردازد که از سوی شورشیان حوثی در دریای سرخ مستقر شده‌اند.

آزمایش روز سه‌شنبه از عرشه ناو «یو اس اس پورتلند» انجام و به سمت هدفی در خلیج عدن شلیک شد و در نهایت نیز ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر در خاورمیانه، در بیانیه‌ای این آزمایش را «موفقیت آمیز» توصیف کرد.

پیش از این نیز «یو اس اس پورتلند» پورتلند از سلاح لیزری برای سرنگونی یک پهپاد در حال پرواز در می ۲۰۲۰ میلادی استفاده کرده بود.

خلیج عدن در امتداد سواحل جنوبی کشور جنگ‌زده یمن قرار دارد. یمن از سال ۲۰۱۴ میلادی درگیری جنگی است که یکطرف آن شبه‌نظامیان حوثی تحت حمایت ایران قرار دارند و طرف دیگر ائتلاف اعراب به رهبری عربستان سعودی.

این جنگ تا کنون علاوه بر به جا گذاشتن حدود ۱۱۰ هزار قربانی، امنیت آبراه‌های اطراف مانند دریای سرخ و تنگه باب‌المندب را نیز به خطر انداخته است. این آبراه‌ها به کانال سوئز و دریای مدیترانه منتهی می‌شوند و برای کشتی‌رانی بین‌المللی و تامین انرژی جهانی بسیار حیاتی هستند.

شبه‌نظامیان حوثی‌ قایق‌هایی بدون سرنشین و مملو از مواد منفجره را در این آب‌ها مستقر کرده‌اند که می‌توان آن‌ها را از راه دور هدایت کرد و پس از فرستادن به سمت هدف منفجر کرد. این گمان وجود دارد که این قایق‌ها به کمک ایران ساخته شده باشند.

اگرچه ایران تسلیح حوثی‌ها را رد کرده اما کارشناسان سازمان ملل، تحلیلگران مستقل و کشورهای غربی اسناد متعددی را منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد تهران با این سلاح‌ها ارتباط دارد.