اسرائیل با پدافند لیزری پهپادهای مهاجم را سرنگون می‌کند

هدفگیری پهپاد با لیزر
هدفگیری پهپاد با لیزر Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«توانایی این سامانه برای رهگیری و نابودی تهدیدات هوایی شگفت‌آور است. اسرائیل یکی از نخشتین کشورهایی است که به چنین قابلیتی دست یافته است.»

آگهی

اسرائیل می‌گوید به فناوری پدافند لیزری علیه پهپادهای مهاجم دست یافته است.

ارتش اسرائیل روز دوشنبه ۲۱ ژوئن (۳۱ خرداد) اعلام کرد سامانه لیزری قدرتمندی که می‌تواند هواپیماهای بدون سرنشین را ساقط کند، با موفقیت آزمایش کرده و امیدوار است که در سال‌های آینده بتواند این فناوری را در مقیاس وسیع‌تری به کار گیرد.

اسرائیل هم اکنون دارای یک سپر دفاع موشکی بزرگ و پیشرفته به نام «گنبد آهنین» است که به گفته ارتش، در طی جنگ ۱۱ روزه در ماه گذشته کار رهگیری هزاران موشک شلیک شده از غزه را با موفقیتی به میزان ۹۰ درصد انجام داده است. فناوری لیزری که اسرائیل قصد استفاده از آن را دارد قرار است مکمل سامانه دفاعی کنونی باشد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

به گفته سرتیپ یانیو روتم، رئیس بخش پژوهش و توسعه نظامی وزارت دفاع اسرائیل، پیش‌نمونه سامانه لیزری ساخت شرکت «البیت» اسرائیل اخیرا با هواپیمای غیرنظامی حمل شده و در جریان عملیاتی آزمایشی بر فراز دریای مدیترانه «چندین» پهپاد را با موفقیت سرنگون کرده است.

وی به خبرنگاران گفت: «توانایی این سامانه برای رهگیری و نابودی تهدیدات هوایی شگفت‌آور است. اسرائیل یکی از نخستین کشورهایی است که به چنین قابلیتی دست یافته است.»

سامانه لیزری در جریان این آزمایش، پهپادی را از فاصله حدود یک کیلومتری سرنگون کرد. اسرائیل امیدوار است در سال‌های آینده بتواند با استقرار یک سامانه زمینی با برد ۸ تا ۱۰ کیلومتر موشک‌ها، گلوله‌های خمپاره و پهپادهای مهاجم را رهگیری کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیروی دریایی آمریکا یک سلاح لیزری را در خاورمیانه آزمایش کرد

رونمایی از تازه‌ترین پهپاد شکاری چین؛ رقیب «بالدار وفادار» آمریکا رسید

از گردان اسرائیلی «نتزاه یهودا» چه می‌دانیم؟ چرا آمریکا به دنبال تحریم آن است؟