سوئیس پرونده پولشویی پادشاه سابق اسپانیا و عربستان را مختومه اعلام کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
خوان کارلوس پادشاه سابق اسپانیا
خوان کارلوس پادشاه سابق اسپانیا   -   کپی رایت  AP Photo

مسئولان قضایی ژنو روز دوشنبه سیزدهم دسامبر از پایان پیگرد خوان کارلوس، پادشاه سابق اسپانیا در پرونده دریافت صد میلیون دلار «هدیه» از عربستان خبر دادند.

با این حال بانک سوئیسی به دلیل گزارش ندادن به نهاد مبارزه با پولشویی این کشور در مورد واریز شدن ۱۰۰ میلیون دلار از مبداء عربستان سعودی به حساب مشترک خوان کارلوس و معشوقه سابقش باید جریمه بپردازد.

دادستانی ژنو پس از گذشت حدود ۳ سال با مختومه کردن بخشی از این پرونده پولشویی، بانک «میرابو» (Bank Mirabaud) را تنها مستحق مجازات دانست. «میرابو» در این پرونده در مجموع به پرداخت ۲۰۰ هزار فرانکی سوئیس(۲۱۵ هزار دلار آمریکا) محکوم شده است.

تحقیقات دادستانی ژنو پس از آن وارد مرحله جدیدی شده بود که برخی از رسانه‌های داخلی اسپانیا به احتمال واریز وجه غیرقانونی و منتفع شدن پادشاه سابق این کشور از حق کمیسیونی کلان دامن زده بودند. بخش عمده این مبلغ متوجه پروژه احداث قطار سریع السیر مکه به مدینه در عربستان سعودی است.

این پرونده ۵ مظنون داشت که البته شخص خوان کارلوس را شامل نمی‌شد. در نتیجه این تحقیقات مشخص شده که خوان کارلوس در تاریخ اول اوت ۲۰۰۸، یعنی قبل از استعفاء از مقام خود به عنوان پادشاه اسپانیا، از طریق بنیادی واسطه به نام «لوکوم»(Lucum) مبلغی بالغ بر ۱۰۰ میلیون دلار را از وزارت دارایی عربستان دریافت کرده است. بنا بر اعلام دادستانی ژنو این مبلغ تنها بخشی از پولی است که به حساب پادشاه سابق اسپانیا یا کورینا ساین ویتگنشتاین(لارسن)، معشوقه سابق خوان کارلوس و تاجر مشهور دانمارکی- آلمانی واریز شده است. مجموع این پول‌ها که کلا به ۹ میلیون دلار می‌رسد در اشکال مختلفی از جمله پول نقد از مبداء از کشورهایی نظیر بحرین و کویت منتقل و واریز شده است.

در ژوئن ۲۰۱۲ حساب بنیاد لوکوم بسته شد و حدود ۶۵ میلیون یورو موجودی آن به حساب شرکتی ثبت شده در باهاماس تحت مدیریت کورینا ساین ویتگنشتاین (لارسن) منتقل شد.

دادستانی ژنو بر این اعتقاد است که اصل استفاده از یک بنیاد واسطه برای دریافت وجه به خودی خود نشان از نیت «مخفی کاری» طرفین را ثابت می‌کند ولی با این حال شواهد و ادله کافی برای اثبات ارتباط بین این مبالغ و قرارداد کنسرسیوم ساخت خط آهن سریع‌السیر وجود ندارد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید