آلمان و بریتانیا: هیچ پیشرفتی نداشتیم، مذاکرات وین آخرین فرصت ایران برای احیای برجام است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
هتل کوبورگ، محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای
هتل کوبورگ، محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای   -   کپی رایت  AP Photo

رئیس دستگاه دیپلماسی بریتانیا روز یکشنبه ۱۲ دسامبر در پایان نشست گروه ۷ در لیورپول هشدار داد مذاکرات وین «آخرین فرصت ایران" برای اتخاذ موضعی «جدی» و احیای برجام است. 

لیز تراس، تاکید کرد که مذاکراتی که در وین از سر گرفته شده است آخرین فرصت تهران است تا در پای میز مذاکره راه‌حلی جدی برای مشکل بیاید.

پیش از خانم تراس، آنلنا بربوک، همتای آلمانی وی گفته بود که پیشنهادات تیم جدید ایرانی باعث شده مذاکرات هسته‌ای عملا به ۶ ماه قبل باز گردد و در نتیجه هیچ پیشرفتی در روزهای اخیر در گفتگوهای وین حاصل نشده است.

خانم بربوک که در حاشیه نشست وزرای خارجه گروه ۷ این سخنان را مطرح می‌کرد همچنین تاکید داشت که هیچ چشم‌انداز مثبتی برای رسیدن به توافق دیده نمی‌شود.

اظهارات وزیر خارجه آلمان مهر تاییدی است بر گزارش‌های تایید نشده‌ای که چند روز گذشته از وین منتشر شده و از بن‌بست در گفتگوهای هسته‌ای ایران حکایت دارد.

بعد از روی کار آمدن دولت ابراهیم رئيسی، ایران برای حدود ۶ ماه مذاکرات را تعطیل کرد و پس از بازگشت به میز گفتگوها، با طرح‌هایی جدید در نشست کمیسیون مشترک برجام حاضر شده است، طرح‌هایی که دیپلمات‌های اروپایی آنها را ناامیدکننده و در عین حال نگران کننده خوانده‌اند.

بربوک در بخش دیگری از صحبت‌های خود ضمن اشاره به اینکه همچنان برای حل مشکل زمان باقی است، تاکید کرد که در عین حال «زمان برای حل مسئله رو به اتمام است.»

در عین حال اخبار ضد و نقیضی در خصوص وضعیت گفتگوها در روزهای اخیر منتشر شده که نشان می‌دهد هنوز طرفین در خصوص اینکه بر اساس کدام متن مذاکراتی، گفتگوها را پی بگیرند، اختلاف نظر جدی دارند.

مقام‌های ایرانی تاکید می‌کنند که طرف اروپایی پذیرفته‌اند متن جدیدی که ایران در گفتگوهای هفته گذشته ارائه داده، مورد توجه قرار دهند. این در حالیست که طرف مقابل تاکید دارد که گفتگوها بر مبنای توافقاتی که پس از ۶ دور گفتگو میان ۴+۱ و عباس عراقچی حاصل شده ادامه یابد.

از سوی دیگر گزارش‌هایی در خصوص ناامیدی بیشتر آمریکا از نیت ایران برای احیای برجام منتشر شده است. راب مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران برای این دور از گفتگوهای وین حتی به اتریش سفر نکرد. هنوز مشخص نیست این دور از مذاکرات تا چه زمانی ادامه یابد اما تحلیلگران بیش از همیشه نسبت به نتیجه‌بخش بودن این مذاکرات ابراز تردید می‌کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید