سه انفجار پی در پی داعش در کابل کشته و مجروح برجای گذاشت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
عکس تزیینی و مربوط به انفجار ۱۸ سپتامبر در کابل است
عکس تزیینی و مربوط به انفجار ۱۸ سپتامبر در کابل است   -   کپی رایت  Felipe Dana/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.

کابل، پایتخت افغانستان عصر روز جمعه ۱۹ قوس (۱۰ دسامبر) شاهد سه انفجار پی در پی بر اثر کارگذاری مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای بود.

طالبان، که از ماه اوت و به دنبال فروپاشی ارتش و فرار مقامات ارشد افغانستان، قدرت را به دست گرفته است اعلام کرد انفجارهای روز جمعه حداقل دو کشته و چهار زخمی برجای گذاشته است.

وزارت داخله حکومت طالبان می‌گوید هدف انفجار اول در منطقه دشت برچی کابل یک دستگاه مینی‌بوس بوده و دو کشته و سه زخمی برجای گذاشته است و انفجار دوم نیز در همین منطقه و انفجار سوم به فاصله کوتاهی در حد فاصل چهارراهی پل‌ سرخ و پل وحدت در ناحیه سوم شهر کابل روی داده است.

داعش مسئولیت هر سه انفجار را پذیرفته و اعلام کرده است که هدف انفجارها مینی‌بوس‌های حامل «شیعیان» بوده و «ده‌ها کشته و زخمی» شده‌اند. 

ساکنان منطقه دشت برچی کابل را اغلب مسلمانان شیعه مذهب تشکیل می‌دهند. این منطقه گاه و بیگاه هدف حملات و بمب‌گذارهای خونین افراط‌گرایان بوده است.

داعش اکنون با بمب‌گذاری‌ها و هدف گرفتن طالبان، نظامیان و غیرنظامیان، از همان تاکتیکی استفاده می‌کند که طالبان علیه متزلزل ساختن حاکمیت دولت پیشین افغانستان بهره می‌برد.

حکومت امارات اسلامی طالبان، وعده داده است بساط داعش را در افغانستان برخواهد چید.