Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نشست وزیران خارجه گروه ۷؛ ایران، روسیه و چین در محور گفتگوها قرار گرفتند

نشست وزرای خارجه گروه هفت (عکس از آرشیو)
نشست وزرای خارجه گروه هفت (عکس از آرشیو) Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر خارجه بریتانیا هشدار داده که گفتگوهای وین «آخرین بخت ایران» برای توافق بر سر احیای برجام است.

آگهی

وزیران خارجه گروه هفت برای بررسی پرونده برنامه هسته‌ای ایران و تنش‌های روزافزون با روسیه و چین گردهم می‌آیند.

این نشست قرار است از روز جمعه به میزبانی لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا در شهر لیورپول آغاز شود. این در حالی است که مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای ایران و احیای برجام بین هیات ایرانی و قدرت‌های جهانی در وین در جریان است.

وزیر خارجه بریتانیا این هفته هشدار داده بود که گفتگوهای وین «آخرین بخت ایران» برای توافق بر سر احیای برجام است. وزرای خارجه بریتانیا، آمریکا، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و ژاپن در حالی با یکدیگر دیدار خواهند کرد که نمایندگان بریتانیا، فرانسه و آلمان به طور مستقیم در مذاکرات وین نقش دارند. آمریکا نیز در چهارچوب این گفتگوها به طور غیرمستقیم با مقامات ایران مذاکره می‌کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

صف‌آرایی نظامیان روسیه در مرز با اوکراین از دیگر موضوعات مورد بحث در نشست وزرای خارجه گروه هفت خواهد بود. کشورهای غربی از احتمال حمله روسیه به اوکراین ابراز نگرانی کرده‌اند. لیز تراس هشدار داده است که اقدام نظامی مسکو علیه اوکراین «یک اشتباه راهبردی» با «هزینه‌های بالای اقتصادی و دیپلماتیک» خواهد بود.

کشورهای عضو گروه هفت در سال ۲۰۱۴ به دنبال الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه تصمیم به اخراج این کشور از این گروه گرفتند. امری که به معنای تبدیل گروه هشت به گروه هفت بود. آمریکا و متحدانش در ناتو به روسیه هشدار داده‌اند که در صورت حمله نظامی به اوکراین «تحریم‌های سنگین اقتصادی» علیه مسکو وضع خواهند کرد.

نشست لیورپول اولین دیدار آنلانا بربوک، وزیر خارجه جدید آلمان با اکثر همتایانش در گروه هفت خواهد بود. این سیاستمدار عضو حزب سبز آلمان گفته است که برلین باید رویکردی سختگیرانه‌تری در قبال مسکو و پکن اتخاذ کند. آلمان از ماه ژانویه ریاست دوره‌ای گروه هفت را از بریتانیا تحویل خواهد گرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژنرال مک‌کنزی: حکومت ایران به مردم گرسنگی می‌دهد تا موشک بسازد

کاخ سفید: بایدن دستور انجام زمینه‌چینی‌ لازم در صورت شکست مذاکرات با ایران را داده است

تدارک دولت بایدن برای تشدید تحریم‌ها؛ «آمریکا برای قطع روابط تجاری کشورها با ایران تلاش می‌کند»