کاخ سفید: بایدن دستور انجام زمینه‌چینی‌ لازم در صورت شکست مذاکرات با ایران را داده است

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید
جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی کاخ سفید با اشاره مذاکرات هسته‌ای ایران گفت که رئیس جمهوری آمریکا دستور داده تا «زمینه‌چینی لازم» در صورت شکست تلاش‌های دیپلماتیک انجام شود.

آگهی

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه ۹ دسامبر(۱۸ آذر) با اشاره مذاکرات هسته‌ای ایران گفت که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا دستور داده تا «زمینه‌چینی لازم» در صورت شکست تلاش‌های دیپلماتیک انجام شود.

وی در سخنان خود گفت که با توجه به «پیشرفت مداوم» برنامه‌ هسته‌ای ایران، رئیس جمهوری از تیم خود خواسته است تا تدابیر لازم را در صورت شکست گفتگوها اتخاذ کند.

سخنگوی کاخ سفید، وضع تحریم‌های بیشتر علیه ایران را از جمله اقداماتی دانست که آمریکا در صورت شکست مذاکرات انجام خواهد داد.

وی با این حال گفت که ما یک مسیر دیپلماتیک را پیشنهاد کرده‌ایم و این مسیر همچنان باز است.

مذاکرات برای احیای برجام که دور هفتم آن جمعه گذشته پس از پیشنهادهای جدید ایران متوقف شده بود، امروز، پنجشنبه از سر گرفته شد. کشورهای حاضر در مذاکرات قرار بود موارد پیشنهادی ایران را با پایتخت‌های خود درمیان بگذارند. فرانسه و آلمان با مخالفت با پیشنهادهای ایران، آن‌ را غیرقابل قبول توصیف کردند.

ایران در ماه‌های اخیر برنامه هسته‌ای خود را به‌طور قابل توجهی افزایش داده و دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را محدود کرده است.

ایران: در وین هستیم تا به یک توافق خوب برسیم

همزمان با از سرگیری دوباره مذاکرات حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران امشب در صفحه اینستاگرام خود نوشت که «ما همه در وین هستیم تا مذاکره کنیم و به یک توافق خوب برسیم.»

وی تاکید کرد که طرف‌های غربی باید بدانند که در هشت سال گذشته «به اندازه کافی حرف زده شده و وعده بی‌عمل داده‌اند. وی افزود که امروز وقت عمل و ما برای رسیدن به توافقی جدی و خوب تلاش می‌کنیم.»

وی در عین حال تصریح کرد: «تردید داریم که آیا طرف غربی اصولا آماده رفع تحریم‌ها است یا اینکه صرفا به دنبال رفع یکطرفه نگرانی‌های خود است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«بزن بریم براندون»؛ توهین به رئیس جمهور آمریکا در شب کریسمس

نشست وزیران خارجه گروه ۷؛ ایران، روسیه و چین در محور گفتگوها قرار گرفتند

کاخ سفید: ایران پیشنهاد سازنده‌ای در وین نداده است