عوارض نادر برخی واکسن‌های کرونا؛ شناسایی دلیل احتمالی لختگی خون پس از تزریق

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
واکسن آسترازنکا
واکسن آسترازنکا   -   کپی رایت  AP Photo

گروهی از دانشمندان بر این باور هستند که دلیل احتمالی لختگی خون در گروه اندکی از افراد را پس از تزریق واکسن‌های «آسترازنکا» و «جانسون اند جانسون» یافته‌اند.

نتیجه تحقیق پژوهشگران در این باره که در نشریه «سایِنس اَدوَنسِز» (Science advances) منتشر شده است نشان می‌دهد که لختگی خون پس از تزریق برخی از انواع واکسن‌های کرونا ممکن است با آدنوویروس‌های مورد استفاده در واکسن‌ها در ارتباط باشد.

این آدنوویروس‌ها حامل اطلاعات ژنتیکی به داخل سلول هستند. امری که در نهایت به واکنش سیستم ایمنی بدن و تولید پادتن در برابر بیماری «کووید ۱۹» می‌انجامد.

به گفته دانشمندان نوعی از آدنوویروس (ChAdOx1) که در واکسن آسترازنکا مورد استفاده قرار گرفته است در موارد نادر به پروتئین «پی اف ۴» (PF4) می‌چسبد و منجر به واکنش ناخواسته سیستم ایمنی بدن می‌شود. این واکنش احتمالا باعث می‌شود که پادتن‌ها هم به این پروتئین بچسبند و لختگی خون شکل بگیرد.

شماری از کشورهای اروپایی چند ماه پیش استفاده از واکسن آسترازنکا را به دلیل دریافت گزارش‌هایی مبنی بر لختگی خون افراد واکسینه‌شده متوقف کردند.

دانشمندان معتقدند که لختگی خون پس از تزریق برخی از انواع واکسن کرونا بسیار به ندرت روی می‌دهد. به گفته آنها تنها خون افرادی لخته می‌شود که در بدنشان زنجیره‌ای از رویدادهای پیچیده پس از تزریق واکسن رخ می‌دهد.