چند کشور اروپایی به طور موقت استفاده از واکسن آسترازنکا را متوقف کردند

واکسن تولیدی دانشگاه آکسفورد و شرکت آسترازنکا
واکسن تولیدی دانشگاه آکسفورد و شرکت آسترازنکا Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دانمارک، نروژ و چند کشور اروپایی دیگر روز پنجشنبه ۱۱ مارس (۲۱ اسفند) استفاده از واکسن آکسفورد-آسترازنکا را به طور موقت به حالت تعلیق درآورند. این در حالی است که دولت بریتانیا از این واکسن دفاع و آن را «ایمن و موثر» توصیف کرده است.

آگهی

دانمارک، نروژ و چند کشور اروپایی دیگر روز پنجشنبه ۱۱ مارس (۲۱ اسفند) استفاده از واکسن آکسفورد-آسترازنکا را به طور موقت به حالت تعلیق درآورند. این در حالی است که دولت بریتانیا از این واکسن دفاع و آن را «ایمن و موثر» توصیف کرده است.

تصمیم به تعلیق دو هفته‌ای استفاده از واکسن آسترازنکا در دانمارک پس از گزارش موارد لختگی خون در افراد واکسینه شده و مرگ یک نفر گرفته شد. آژانس بهداشت عمومی دانمارک در عین حال توضیح داد که در حال حاضر نمی‌توان نتیجه گرفت که بین واکسن و لختگی خون ارتباط وجود دارد.

تاکنون ۱۳۶ هزار و ۹۰ نفر در دانمارک با جمعیت ۵.۸ میلیون نفری با واکسن آسترازنکا واکسینه شده‌اند.

یکی از مقام‌های ارشد حوزه بهداشت و درمان نروژ در یک نشست خبری اعلام کرد که این کشور نیز واکسیناسیون با واکسن تولیدی آکسفورد-آسترازنکا را به حالت تعلیق در می‌آورد. وی این اقدام را پیشگیرانه توصیف کرد و افزود: «منتظر اطلاعات هستیم تا ببینیم آیا ارتباطی بین واکسیناسیون و موارد لخته شدن خون وجود دارد یا نه.»

اتریشروز دوشنبه گذشته تصمیم گرفته بود پس از مرگ یک پرستار ۴۹ ساله در پی «اختلال انعقاد خون» چند روز پس از تزریق دوز نخست واکسن آسترازنکا، استفاده از این واکسن را متوقف کند. یک مورد آمبولی ریه در یکی از افراد واکسینه شده نیز در این کشور گزارش شده است.

چند کشور اروپایی دیگر از جمله استونی، لیتوانی، لتونی و لوکزامبورگ نیز بلافاصله واکسیناسیون با این واکسن را به حالت تعلیق درآوردند.

در تحقیقات مقدماتی آژانس دارویی اروپا گفته شده است که ارتباطی بین تزریق واکسن آسترازنکا و مرگی که در اتریش رخ داده وجود ندارد.

آژانس دارویی اروپا این واکسن را تایید کرده بود. واکسن‌های تولیدی شرکت‌های فایزر و بیون تک و همچنین شرکت مدرنا نیز به تایید این نهاد اروپایی رسیده است.

دولت بریتانیا نیز در واکنش به این موضوع، از واکسن تولیدی آکسفورد-آسترازنکا دفاع و آن را «ایمن و موثر» توصیف کرد و اطمینان داد که این واکسن همچنان در بریتانیا تزریق می‌شود.

سخنگوی نخست وزیر بریتانیا به خبرنگاران گفت: «وقتی از مردم خواسته می‌شود برای تزریق واکسن حاضر شوند، باید این کار را با اطمینان انجام دهند.»

اسپانیا نیز روز پنجشنبه اعلام کرد که تاکنون موردی از لخته شدن خون در ارتباط با تزریق واکسن آسترازنکا را ثبت نکرده و واکسیناسیون با این واکسن را ادامه خواهد داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عوارض نادر برخی واکسن‌های کرونا؛ شناسایی دلیل احتمالی لختگی خون پس از تزریق

تعلیق واکسن آسترازنکا در چند کشور؛ سازمان جهانی بهداشت: وحشت نکنید

اروپا مجوز استفاده از واکسن آکسفورد و آسترازنکا را برای افراد بالای ۱۸ سال صادر کرد