Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکسنی ارزان‌تر با نگهداری آسان‌تر؛ بریتانیا تزریق آسترازنکا-‌آکسفورد را آغاز کرد

برایان پینکر، بریتانیایی ۸۲ ساله اولین دوز از واکسن آسترازنکا-‌آکسفورد را تزریق کرد
برایان پینکر، بریتانیایی ۸۲ ساله اولین دوز از واکسن آسترازنکا-‌آکسفورد را تزریق کرد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بریتانیا روز دوشنبه با تزریق اولین دُز از واکسن کرونای استرازنکا-‌دانشگاه آکسفوردبه اولین کشور در جهان تبدیل شد که از واکسن ارزان‌تر با قابلیت نگهداری آسان‌تر استفاده می‌کند

آگهی

بریتانیا روز دوشنبه با تزریق اولین دُز از واکسن کرونای آسترازنکا-‌آکسفورد به اولین کشور در جهان تبدیل شد که از واکسن ارزان‌تر با قابلیت نگهداری آسان‌تر استفاده می‌کند.

ناظران امور بهداشتی معتقدند واکسن کرونای آسترازنکا-‌آکسفورد که نگهداری آن آسان‌تر است می‌تواند برای یک برنامه ایمن سازی در مقیاس وسیع مناسب تر از دیگر واکسن‌ها مانند مدرنا و فایزر-‌بیون‌تک باشد که در برخی کشورها توزیع و از آن‌ها استفاده شده است.

بریتانیا پیشتر از واکسن فایزر-‌بیون‌تک استفاده می‌کرد که باید در سرمای منفی ۷۰ درجه سانتی گراد نگهداری شود.

از همین رو مت هنکاک، وزیر بهداشت بریتانیا از آغاز تزریق واکسن آسترازنکا-‌آکسفورد به عنوان «نقطه عطف» در مقابله با ویروس کرونا و مهار آن نام برد، اتفاقی که می‌تواند از بدتر شدن همه گیری کرونا جلوگیری کند.

واکسن آسترازنکا-‌آکسفورد که مجوز اضطراری استفاده در بریتانیا را گرفته است را می‌توان در یخچال معمولی و دمای ۲ تا ۸ درجه سانتی گراد نگهداری کرد. همچنین قیمت این واکسن ۲.۵ یورو برای هر دز برآورد شده است.

وزارت بهداشت بریتانیا اعلام کرد که روند واکسیناسیون با واکسن آسترازنکا-‌آکسفورد را با تزریق به برایان پینکر ۸۲ ساله در بیمارستان چرچیل در دانشگاه آکسفورد آغاز کرده است. 

این وزارتخانه در ادامه اعلام کرد که بیش از نیم میلیون دز از این «واکسن ملی» را برای توزیع آماده کرده است. وزارت بهداشت بریتانیا همچنین از سفارش ۱۰۰ میلیون دز واکسن استرازنکا-‌آکسفورد خبر داده است.

مسئولان بهداشتی بریتانیا تلاش می‌کنند صدها مرکز واکسیناسیون جدید را در کنار ۷۳۰ مرکز موجود راه اندازی کنند. پیشتر بیش از یک میلیون نفر در بریتانیا با آغاز زمان واکسیناسیون در ماه دسامبر ۲۰۲۰ با واکسن فایزر-‌بیون‌تک واکسینه شده‌اند.

در پی تأیید واکسن آسترازنکا-‌آکسفورد در بریتانیا، آرژانتین و هند نیز استفاده از این واکسن را مجاز اعلام کردند.

بنابر این هند با ۱.۳ میلیارد نفر جمعیت یکی از گسترده‌ترین کمپین‌های واکسیناسیون در جهان را آغاز می‌کند؛ به گونه‌ای که این کشور می‌خواهد تا نیمه سال ۲۰۲۱ به ۳۰۰ میلیون نفر واکسین تزریق کند. تاکنون بیش از ۱۵۰ هزار نفر در هند به دلیل ابتلا به بیماری کرونا فوت شده‌اند.

با این حال بر اساس برنامه آژانس دارویی اروپا صدور مجوز استفاده از این واکسن در ماه ژانویه در اتحادیه اروپا امکان‌پذیر نخواهد بود. آمریکا نیز در حال حاضر درصدد تأیید این واکسن تا آوریل نخواهد بود.

احتمال محدودیت‌های جدید در بریتانیا

بریتانیا با بیش از ۷۵ هزار قربانی اولین رتبه مرگ و میر بر اثر کرونا را در میان کشورهای اروپایی به خود اختصاص داده است. همچنین شمار مبتلایان جدید در بریتانیا در روز یکشنبه بیش از پنجاه هزار نفر بود که برای ششمین روز متوالی از مرز ۵۰ هزار نفر عبور کرده است.

از همین رو مقام‌های بریتانیایی در پی شیوع گسترده ویروس کرونا در کشور از احتمال اعمال محدودیت‌های دوباره یا جدید مانند تعطیلی مدرسه‌ها در خبر دادند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس بخش بیماری‌های عفونی بیمارستان پاریس: تب بعد از تزریق واکسن آسترازنکا خوب است

دستگیری مظنون ارسال بسته مشکوک به کارخانه تولید واکسن کرونا در ولز

تنش بر اثر تاخیر در تحویل واکسن؛ اروپا از کارخانه آسترازنکا در بلژیک بازرسی کرد