Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

رئیس بخش بیماری‌های عفونی بیمارستان پاریس: تب بعد از تزریق واکسن آسترازنکا خوب است

کارزار مایه‌کوبی با واکسن آسترازنکا در فرانسه
کارزار مایه‌کوبی با واکسن آسترازنکا در فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از مشاهده عوارض جانبی واکسن آسترازنکا، چندین مرکز درمانی اعلام کردند همه کادر خود را یکجا واکسینه نمی‌کنند. ترس شهروندان از همینجا شروع شد.

آگهی

نظام بهداشتی فرانسه از امروز ۲۵ فوریه در حالی کارزار مایه‌کوبی کارکنان ۵۰ تا ۶۴ ساله شرکت‌ها با واکسن بریتانیایی آسترازنکا را آغاز می‌کند که بدبینی به این واکسن در جامعه مشهود است.

در حالی که نتایج پژوهش‌ها از کارایی۸۰ درصدی این واکسن حکایت دارد، بروز عوارض جانبی در میان گروهی از کادر درمانی چند بیمارستان نگرانی درباره آن را در میان شهروندان پرشمار‌« واکسن‌ستیز» فرانسه تشدید کرده است.

دولت و به‌ویژه اولیویه وران، شخص وزیر بهداشت در روزهای گذشته در برنامه‌های رسمی و مصاحبه با رسانه‌ها، تلاش می‌کنند شهروندان را نسبت به کارایی واکسن آسترازنکا و بی‌خطری آن اقناع کنند.

ماجرای بدبینی به واکسن ضد کووید آسترازنکا از آنجا شروع شد که موسسه ملی امنیت دارویی فرانسه روز ۱۹ فوریه، یعنی ۱۳ روز پس از آغاز استفاده از این واکسن در میان کادر درمانی، گزارش ابتدایی خود را از عوارض جانبی آن منتشر کرد: خستگی، سردرد، لرز، حالت تهوع و به‌ویژه تب، در میان ۱۴۹ نفر از ۱۰‌هزار نفر کادر درمانی که این واکسن را دریافت کرده بودند، مشاهده شد. به عبارت دیگر واکسن آسترازنکا در میان ۱/۵ درصد دریافت کننده عوارض جانبی نامطلوب ایجاد کرده بود.

موسسه ملی امنیت دارویی فرانسه، پس از انتشار این گزارش به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی توصیه کرد تا برای جلوگیری از کاهش روند ارائه خدمات به بیماران پرشمار این روزها، همه کادر درمانی را یکجا با آسترازنکا واکسینه نکنند. همین توصیه به بدبینی‌ها دامن زد.

روزنامه هافینگتون‌پست فرانسه برای بررسی صحت و سقم این ناکارایی این واکسن با دکتر ژان-دنیل لِلی‌یپر، رئیس بخش بیماری‌های عفونی بیمارستان هانری-موندور در ومه پاریس گفت‌وگو کرده است.

این کارشناس می‌گوید که بروز عوارض جانبی و از جمله تب اتفاقا نشانگر این واقعیت است که واکسن درست کار می‌کند: «واکسن در بدو امر مصونیت آنی ایجاد می‌کند... برای ایجاد مصونیت [بلند مدت] باید پادتن داشته باشیم تا سلول‌های مصون [از ویروس] از ارگانیزم بدن در برابر عامل بیماری محافظت کنند.» به گفته دکتر ژان-دنیل لِلی‌یپر، عوارض جانبی واکسن آسترازنکا حتی از دل دردهای پس از تزریق واکسن آنفلونزای H1N1 در سال ۲۰۱۳ هم کمتر هستند و به‌هیچ وجهی نباید جدی گرفته شوند.

شهروندان ۵۰ تا ۶۴ ساله در معرض خطر فرانسه همزمان با آغاز کارزار واکسناسیون کارکنان شرکت‌ها با واکسن آسترازنکا اجازه مراجعه به پزشک برای تزریق این واکسن را دارند. البته در صورتی که دوزهای واکسن در اختیار پزشکان خصوصی قرار گرفته باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکسنی ارزان‌تر با نگهداری آسان‌تر؛ بریتانیا تزریق آسترازنکا-‌آکسفورد را آغاز کرد

فرانسه با اوج‌گیری دوباره کرونا برنامه واکسیناسیون عمومی را آغاز کرد

بدهی عمومی فرانسه مرز ۳ هزار میلیارد یورو را نیز رد کرد