مشت‌زنان افغان در صربستان؛ بوکسورهایی که دیگر نمی‌خواهند به خانه بازگردند

مشت‌زنان افغان در صربستان به تمرینات خود ادامه می‌دهند
مشت‌زنان افغان در صربستان به تمرینات خود ادامه می‌دهند Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«این یک داستان دردناک است. هیچ کس نمی‌خواهد سرزمین خود را ترک کند.»

آگهی

حصیب مالک‌زاده، بوکسور افغان یکی از ورزشکارانی است که در ماه‌های اخیر و پس از به قدرت رسیدن طالبان این کشور را ترک کرده است.

این قهرمان ۱۹ ساله سبک وزن بوکس ماه گذشته بعد از آنکه برای شرکت در مسابقات جهانی بوکس AIBA به بلگراد رفت، تصمیم گرفت که دیگر به کشورش بازنگردد و در صربستان بماند.

مالک‌زاده حالا با وجود دشواری‌هایی که زندگی در کشوری غریب برایش به همراه دارد از تصمیمش راضی به نظر می‌رسد. او به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «پس از آمدن طالبان ما دیگر نمی‌توانستیم بوکس را ادامه دهیم. باشگاهی که ما در آنجا تمرین می‌کردیم مدت کوتاهی پس از به قدرت رسیدن طالبان تعطیل شد.»

او ادامه می‌دهد که برادرانش به دره پنجشیر رفته‌اند. جایی که اندک مخالفین طالبان که همچنان به مبارزه با این گروه ادامه می‌دهند در آن منطقه حضور دارند. حصیب می‌گوید اگر طالبان آنها را پیدا می‌کرد، حتما آنها را می‌کشت.

این مشت‌زن البته در صربستان تنها نیست و همراه ۱۱ نفر دیگر از اعضای تیم مشت‌زنی افغانستان تصمیم گرفته‌اند که در صربستان بمانند و دیگر به خانه بازنگردند.

توفیق‌الله سلیمانی، بوکسور ۲۰ ساله یکی دیگر از مشت‌زنان افغان است که این روزها در بلگراد حضور دارد. او به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «بوکس ذهن، بدن و همچنین سلامت ما را ارتقا می‌بخشد.»

وقتی طالبان قدرت را در افغانستان به دست گرفت این مشت‌زن جوان به همراه گروهی دیگر از جوانان علاقه‌مند به این ورزش تصمیم گرفتند به صورت مخفیانه همچنان تمرینات خود را پی بگیرند. این مشت‌زن سنگین وزن در ادامه می‌افزاید: «ما همچنان به تمرینات خود ادامه می‌دهیم. چرا که به این ورزش کاملا علاقه داریم. این بخشی از زندگی ما به شمار می‌رود.»

اعضای تیم مشت‌زنی افغانستان پس از سفری طولانی و روزها ماندن در سفر با دشواری‌های زیاد توانستند خود را به صربستان برسند تا در مسابقات جهانی ماه گذشته در بلگراد حضور یابند. با این حال این ورزشکاران تلاش زیادی کرده‌اند که با وجود مشکلات فراوان خود را سر وزن نگه دارند.

وحیدالله حمدی دبیر کل فدراسیون بوکس افغانستان در این رابطه می‌گوید: «درست است که ما نتوانستیم به خوبی بخوابیم و استراحت کنیم اما هر روز عملکرد خوبی از خود به نمایش گذاشتیم.»

حالا بخش عمده‌ای از مسئولیت آینده این تیم روی دوش آقای حمدی قرار دارد. او هر روز تماس‌های مختلفی با سراسر جهان برقرار می‌کند تا بتواند روزنه امیدی برای آینده این ورزشکاران پیدا کند. او به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «ما هشدارهای زیادی دریافت کرده‌ایم که به ما می‌گویند دیگر به افغانستان باز نگردیم. چرا که در این صورت توسط طالبان مورد آزار و اذیت قرار می‌گیریم.»

حمدی می‌گوید شورشیان طالبان در سال ۲۰۱۹ پدرش را که او هم یکی از مسئولین ورزش بوکس در افغانستان به شمار می‌رفت ترور کرده‌اند.

طالبان در دهه ۱۹۹۰ و زمانی که قدرت را در این کشور به دست داشتند، ورزش بوکس را ممنوع اعلام کرده بودند. چرا که به اعتقاد این گروه این ورزش «مخالف کرامت انسانی» است.

طالبان در دوره جدید هنوز دستورالعملی در خصوص آینده این ورزش اعلام نکرده‌اند و مشخص نیست چه سرنوشتی در انتظار این رشته ورزشی و ورزشکاران آن در کشور افغانستان خواهد بود.

با این حال نگرانی‌ها درباره آینده ورزش در این کشور موجب شده بسیاری از ورزشکاران از جمله فوتبالیست‌های زن و همچنین بازیکنان بسکتبال در ماه‌های اخیر از کشور فرار کنند.

هرچند ورزشکارانی که کشور را ترک کرده‌اند دیگر نگران جان خود نیستند اما در عین حال شرایط چندان هم برای آنها مطلوب نیست. وحیدالله حمدی در این رابطه می‌گوید: «این یک داستان دردناک است. هیچ کس نمی‌خواهد سرزمین خود را ترک کند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هنرمند افغان با طنز خود به «جنگ» طالبان رفته است

استرالیا بازی کریکت با افغانستان را تا زمان «روشن‌تر شدن وضعیت» به تعویق انداخت

دست‌کم «هشت کشته» در پی حملات هوایی پاکستان به دو ولایت افغانستان؛ طالبان به نوار مرزی حمله کرد