هنرمند افغان با طنز خود به «جنگ» طالبان رفته است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
حافظ افضلی طنزپرداز افغان
حافظ افضلی طنزپرداز افغان   -  کپی رایت  ALESSANDRO RAMPAZZO/AFP or licensors

حافظ افضلی پشت میز کار خود نشسته و به کمک دوربین موبایلش به چهره شخصیت سه بعدی جنگجوی طالبی که ساخته است حالت می‌دهد. این هنرمند طنزپرداز هر هفته یک تا دو ویدئو در مورد اوضاع افغانستان برای کانال یوتیوب خود تهیه می‌کند.

حافظ افضلی ۳۴ ساله در سال ۲۰۰۰ افغانستان را که در آن هنگام تحت دور اول حکومت طالبان بود ترک کرد. او که در آن زمان نوجوانی سیزده ساله بود، سه سال در ایران، یک سال در ترکیه و هفت سال در یونان زندگی کرد تا اینکه بالاخره از فنلاند سر درآورد و در آنجا در حال حاضر راننده تاکسی است.

اما او هیچوقت افغانستان را رها نکرده و به طور خودآموز انیمیشن سه بعدی را آموخته تا بتواند درباره اوضاع افغانستان ویدئوهای طنز بسازد. وی از زمان قرنطینه ناشی از همه‌گیری کرونا در سال گذشته به طور جدی شروع به بارگذاری ویدئوهای طنز خود در یوتیوب کرد و تا کنون حدود ۲۰۰ ویدئو تولید کرده است. حافظ افضلی قبل از به قدرت رسیدن شبه‌نظامیان طالبان با کلیپ‌هایش از سران افغانستان و فساد اقتصادی انتقاد می‌کرد و امروز هنرش را به خدمت انتقاد از طالبان گرفته است: «پیام من برای رهبران و پیروان طالبان این است که ما انسا‌ن‌های آزاده هستیم و این قانون را نمی‌پذیریم. فکر می‌کنم اکثریت مردم این حاکمیت را نمی‌پذیرند.»

به شبکه تلگرام یورونیوز بپیوندید.

این هنرمند اکنون در رشته انیمیشن در دانشگاه هلسینکی مشغول به تحصیل شده است و هزینه تحصیلات خود را با کار با تاکسی‌اش تامین می‌کند. او معمولا هر هفته حداقل یک ویدئو در کانال یوتیوبش بارگذاری می‌کند و موفق شده تا کنون بیش از ۴۰ هزار دنبال‌کننده را جمع‌ کند. وی در این باره می‌گوید: «‌می‌خواهم کمی شادی و طنز را برای مردمی که لحظات سخت و شرایط بدی را طی می‌کنند بفرستم. پیام‌های زیادی دریافت می‌کنم که می‌گویند: «ممنونم، دوست من، ما ویدئوهای شما را می بینیم و حتی شده برای مدتی کوتاه می‌خندیم.»