مرگ «دختر آبی» از نگاه تصویرگران و کاریکاتوریست‌های ایرانی

اینستاگرام علی تجدد
اینستاگرام علی تجدد
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چندین هنرمند تصویرگر، طراح،کارتونیست و کاریکاتوریست درباره مرگ «دختر آبی» هوادار استقلال و همچنین موضوع ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌های ایران آثاری را در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند.

آگهی

با انتشار خبر درگذشت سحر خدایاری، دختر فوتبالدوستی که چند روز پیش در مقابل ساختمان دادگاه انقلاب دست به خودسوزی زده بود واکنش هنرمندان ایرانی را نیز برانگیخت.

چندین هنرمند تصویرگر، طراح، کارتونیست و کاریکاتوریست درباره مرگ «دختر آبی» هوادار استقلال و همچنین موضوع ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌های ایران آثاری را در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند.

علی تجدد، تصویرگر و انیماتور ایرانی با انتشار طرحی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «روح تو تا ابدالاباد در آن استادیوم آزادی(!) آزاد و رها خواهد بود دخترک و ما، نسلی بودیم که بی‌خیال از اینکه دخترمان برای کمترین حق انسانی‌اش از زیستن، خود را به آتش کشید، به تماشا نشستیم و به استادیوم رفتیم و بازی دیدیم و بازی کردیم! حتی دیگر این فوتبال را از پشت تلویزیون نخواهم دید.»

ستاره معتضدی، تصویرگر دیگری است که به مرگ سحر خدایاری واکنش نشان داد. او در طرح خود زنی را به تصویر کشیده است که توپ فوتبالی را در آغوش گرفته و موهایش مانند زبانه‌های آتش است. خانم معتضدی می‌نویسد: «آتشى در گيسوانم افتاد...گويى كه شعله به شعله...برايم گلستان شد.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مهدی احمدی، کارتونیست ایرانی نیز با انتشار اثری درباره «دختر آبی» در حساب اینستاگرام خود نوشت: «ما هیچ، ما نگاه! واقعا سحر، دخترآبی در آتش سوخت، در آتش واقعی، اما تمام زن‌های این سرزمین دارند میسوزند، در درون، از تعصب های بی مورد، از نگاه های سرزنش آمیز و کالا گونه، از تبعیض‌های جاهلانه، از قوانین ضد زن، از مسئولان نابخرد! وقتش نرسیده به خودمون بیایم؟ از طریق همراهی نکردن با موج زن ستیزی؟»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مانا نیستانی، کاریکاتوریست مشهور ایرانی، مهدی منفرد، توکا نیستانی و چندین هنرمند دیگر نیز با طرح‌های خود نبست به موضوع واکنش نشان دادند.

از زمان انتشار خبر درگذشت سحر خدایاری بسیاری از کاربران ایرانی در توئیتر با هشتگ #دخترآبی از فیفا خواستند که نسبت به درگذشت این زن جوان موضع‌گیری کند.

خواهر سحر خدایاری در مصاحبه‌ای با روزنامه شهروند از او با نام مستعار سارا یاد کرده و در شرح ماجرای بازداشت و خودسوزی او گفته بود که خواهرش اسفند ماه سال ۹۷ در پی تلاش برای ورود به ورزشگاه آزادی با لباس مبدل مردانه برای تماشای بازی استقلال و العین توسط نیروی انتظامی بازداشت می‌شود. در دادسرای ارشاد برای آزادی او، وثیقه ۵۰ میلیون تومانی تعیین می‌شود اما با توجه به اینکه چهارشنبه بعد از ظهر این اتفاق می‌افتد و واریز وثیقه روز پنجشنبه و در طول تعطیلی اداری انجام می‌شود، سحر مجبور شده تا روز شنبه را در زندان به سر ببرد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هنرمند افغان با طنز خود به «جنگ» طالبان رفته است

عمر مومنی به یورونیوز: ایرانیان در کامنت‌ها من را در جریان وضعیت دختر آبی قرار دادند

منابع حقوق بشری از توقیف لوح جایزه اروپایی ساخاروف و بازجویی از وکیل خانواده مهسا امینی خبر می‌دهند