عمر مومنی به یورونیوز: ایرانیان در کامنت‌ها من را در جریان وضعیت دختر آبی قرار دادند

کاریکاتور عمر مومنی، کاریکاتوریست اردنی
کاریکاتور عمر مومنی، کاریکاتوریست اردنی
نگارش از یورونیوز فارسی

عمر مومنی، کارتونیست اردنی که در واشنگتن دی‌سی به سر می‌برد جزو نخستین هنرمندانی بود که به مرگ سحر خدایاری واکنش نشان داد. کاریکاتور او به سرعت در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

عمر مومنی، کارتونیست آزاد اردنی جزو نخستین افرادی بود که کاریکاتوری از سحر خدایاری ترسیم کرد. این تصویر به سرعت در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

او حالا در گفت‌وگو با یورونیوز درباره دلایل پرداختن به این موضوع می‌گوید: «اغلب کارهای من درباره فوتبال و موضاعات مرتبط با آن است. خیلی از فالورهای من به ویژه ایرانی‌ها از آنچه بر سر سحر آمده نوشتند. همین پیام‌ها بود که حس همدلی، عصبانیت و ناامیدی من را بر انگیخت.»

به گفته آقای مومنی « ما در قرن ۲۱ زندگی می‌کنیم و تبعیض‌ها علیه زنان کماکان ادامه دارد. سحر مثل همه آدم‌های دیگر، مثل من و شما حق داشت مسابقات را در استادیوم تماشا کند. آنها که فوتبال را خلق کردند دلشان می‌خواست آدم‌ها را دور هم جمع کنند.»

او در پایان تاکید دارد که امیدوار است فیفا و دیگران راه‌حلی برای این مساله بیابند.

سحر خدایاری دختر جوان علاقه‌مند به فوتبال به دختر آبی معروف شد. او طرفدار تیم استقلال بود. بارها با گریم پسرانه توانست به استادیوم برود و یک بار نیز دستگیر شد. گفته شده او پس از اطلاع از احتمال حکم ۶ ماه زندان خود مقابل دادگاه انقلاب اقدام به خودسوزی کرد. خودسوزی او در نهایت به مرگ این دختر جوان منجر شد.

واکنش‌ها به مرگ سحر خدایاری از سوی چهره‌های سیاسی، وزرشی و هنرمندان ایرانی و برخی چهره‌های خارجی کماکان ادامه دارد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط