Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

کاریکاتور تاثیرگذار هنرمند فرانسوی در انتقاد به کمک ثروتمندان برای بازسازی نوتردام

کاریکاتور تاثیرگذار هنرمند فرانسوی در انتقاد به کمک ثروتمندان برای بازسازی نوتردام
Copyright Facebook/Silexcomix
Copyright Facebook/Silexcomix
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«من می‌توانستم چیزهای دیگری را هم (درباره این موضوع) روی کاغذ بیاورم. می‌توانستم قایق‌های (مهاجران) در دریای مدیترانه را بکشم. می‌توانستم بی‌خانمان‌های پاریس را بکشم یا کودکان یمن را. کلیساهای سوخته (بحران‌ها) زیادی در سراسر دنیا وجود دارد.»

آگهی

یک هنرمند فرانسوی با استفاده از کاریکاتور با نگاهی منتقدانه به اهدای میلیون دلار توسط ثروتمندان برای بازسازی کلیسای در آتش سوخته نوتردام پرداخته است.

کاریکاتور این هنرمند که به مقایسه نوتردام با آب شدن کوه‌های یخ و خطر قریب الوقوع تغییرات اقلیمی برای موجودات کره زمین پرداخته است، در شبکه‌های اجتماعی مورد استقبال کاربران قرار گرفت. این کاریکاتور ۴۵ هزار بار بازنشر شد و بیش از ۶۰۰ هزار لایک گرفت.

در این کاریکاتور یک خرس قطبی در حالی که کنار کوه یخی به شکل کلیسای نوتردام ایستاده خطاب به یک پنگوئن می‌گوید: «قسم می‌خورم که حالا با این شکل کوه یخ همه جهان احساس نگرانی می‌کنند.»

الکسیس دلاهای، کاریکاتوریست فرانسوی که آثارش را با نام مستعار سلیکس Silex منتشر می‌کند، به یورونیوز گفت: «ثروتمندان غم ما (برای kوتردام) را دزدیدند…حال ما را دزدیدند. با نشان دادن کارت‌های اعتباری و صدها هزار میلیارد دلار پول‌شان حال همبستگی ما را دزدیدند.»

او می‌افزاید: «من می‌توانستم چیزهای دیگری را هم (درباره این موضوع) روی کاغذ بیاورم. می‌توانستم قایق‌های (مهاجران) در دریای مدیترانه را بکشم. می‌توانستم بی‌خانمان‌های پاریس را بکشم یا کودکان یمن را. کلیساهای سوخته (بحران‌ها) زیادی در سراسر دنیا وجود دارد.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

Un autre drame....

Publiée par SILEX Dessinateur-Illustrateur sur Mardi 16 avril 2019

از ساعات اولیه پس از وقوع آتش‌سوزی کلیسای نوتردام در روز دوشنبه پانزدهم آوریل بسیاری از ثروتمندان فرانسوی و غیر فرانسوی مبالغ زیادی را برای بازسازی این کلیسا اهدا کردند. همزمان با ادامه اعلام این کمک‌های نقدی اعتراض‌هایی هم در فرانسه و در جهان صورت گرفته است و منتقدان می‌گویند چرا این نوع کمک‌هاهیچگاه برای موضوعات مهمتر از جمله فقر، بحران‌های انسانی و یا تغییرات اقلیمی در فرانسه و جهان اختصاص داده نمی‌شود.

اولیویه پوریول، فیلسوف فرانسوی یکی از این منتقدان است. وی با اشاره به کتاب‌های ویکتور هوگو نظیر «گوژپشت نوتردام» و «بینوایان» در توییتر نوشت: «ویکتور هوگو قطعا از تمام نیکوکارانی که برای نجات نوتردام همت کردند تشکر می‌کرد اما همزمان به آنها پیشنهاد می‌کرد که برای بینوایان هم همین کار را بکنند.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هنرمند افغان با طنز خود به «جنگ» طالبان رفته است

نفس به نفس با شهر؛ تهران به روایت کاریکاتور و تصویرگری

خطرهای نهفته در انحلال مجلس فرانسه؛ ماکرون: میانه‌روها علیه راست افراطی متحد شوند