استرالیا بازی کریکت با افغانستان را تا زمان «روشن‌تر شدن وضعیت» به تعویق انداخت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دو نفر از بازیکنان تیم کریکت مردان افغانستان که مقابل هند به میدان رفتند
دو نفر از بازیکنان تیم کریکت مردان افغانستان که مقابل هند به میدان رفتند   -   کپی رایت  آسوشیتدپرس

فدراسیون کریکت استرالیا روز جمعه پنج نوامبر اعلام کرد که بازی دوستانه با افغانستان را به دلیل نگرانی‌ها درباره حقوق زنان برای انجام این ورزش تحت حکومت طالبان به تعویق می‌اندازد.

مسئولان کریکت استرالیا می گویند که پس از مشورت با «ذینفعان مربوطه» تصمیم گرفته شد تا بازی دوستانه مردان که قرار بود ماه جاری در هوبارت انجام شود، برگزار نشود.

با توجه به ابهام فعلی، فدراسیون کریکت استرالیا لازم دانسته است که بازی دوستانه را به تاریخ دیگری موکول کند که وضعیت روشن‌تر شود.
فدراسیون کریکت استرالیا

این فدراسیون در بیانیه‌ای اعلام کرد: «با توجه به ابهام فعلی، فدراسیون کریکت استرالیا لازم دانسته است که بازی دوستانه را به تاریخ دیگری موکول کند تا وضعیت روشن‌تر شود.»

بازیکنان اصلی کریکت استرالیا می‌گویند در صورتیکه ممنوعیت کریکت زنان در افغانستان به قوت خود باقی بماند، می‌خواهند مسابقه لغو شود.

پس از سرنگونی دولت افغانستان در ماه اوت، رهبران ارشد طالبان گفتند که زنان افغان، دیگر اجازه ورزش ندارند؛ چه کریکت چه رشته های دیگر ورزشی.

یک مقام طالبان در ماه سپتامبر به یک رسانه استرالیایی گفت که اگر زنان در معرض دید عموم قرار گیرند، حکومت نباید به آن‌ها اجازه دهد که کریکت بازی کنند.

او گفت: «ممکن است که با شرایطی مواجه شوند که صورت و بدنشان پوشیده نشود. اسلام اجازه نمی‌دهد که زنان اینطور دیده شوند.»

مردان افغان در حال حاضر در مسابقات جام جهانی کریکت تی-۲۰ (T20 ) شرکت می‌کند اما به آن‌ها هشدار داده شده است که در صورت عدم حضور تیمی در جام جهانی زنان در نیوزیلند با خطر محرومیت بین‌المللی روبرو می‌شوند.

فدراسیون کریکت استرالیا گفت که «متعهد به حمایت از رشد بازی برای زنان و مردان در افغانستان و سراسر جهان است.»