Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پرسش دانشمندان درباره سویه‌های جدید ویروس کرونا؛ دلتا خطرناک‌تر است یا اومیکرون؟

COVID-19 vaccination
COVID-19 vaccination Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پژوهشگران همزمان با کار برای شناخت بهتر «اومیکرون» بر یک موضوع تاکید دارند، اینکه ظهور اومیکرون نتیجه دسترسی نابرابر به واکسن‌ کرونا است. زیرا زمانی که بخش بزرگی از جمعیت واکسینه شوند، ویروس دیگر به اندازه کافی در گردش نخواهد بود تا جهش جدیدی داشته باشد.

آگهی

کمتر از یک هفته از کشف سویه جدید ویروس کرونا موسوم به «اومیکرون» در آفریقای جنوبی می‌گذرد و در حالی که دانشمندان در تلاش هستند تا پیامدهای ابتلا به این سویه را بهتر درک کنند، همزمان به دنبال پاسخ به این پرسش هستند که آیا همه‌گیری «اومیکرون» از سویه «دلتا» که در هند یافت شد بیشتر خواهد بود و آیا شدت بیماری نیز حادتر است یا خیر؟

سازمان جهانی بهداشت روز جمعه اعلام کرد که اومیکرون را در گروه سویه‌های «نگران کننده» ویروس کرونا طبقه‌بندی کرده است. کارشناسان این سازمان همچنین اعلام کردند که با بسیاری از پژوهشگران در سرتاسر جهان در حال همکاری هستند تا به درک بهتری از چگونگی تأثیر این سویه بر همه‌گیری «کووید۱۹» و واکنش آن به واکسن‌های ضدکرونای تولید شده برسند و انتظار می‌رود یافته‌های جدید طی «روزها و هفته‌های پیش‌رو» منتشر گردد.

اومیکرون و واکسن‌های کرونا

به نظر چند متخصص که با خبرگزاری رویترز مصاحبه کرده‌اند، بر اساس مطالعات اولیه، شواهد قوی وجود دارد که نشان می‌دهد «اومیکرون» واکسن‌ها را کم اثر می‌کند و این سویه جدید که در چند جهش کلیدی خود، ویژگی‌هایی از سویه‌های قبلی بتا و گاما را به ارث برده، آسیب پذیری کمتری در برابر واکسن‌ها دارد.

لازم به ذکر است که تا کنون چهار نوع از جهش‌های ویروس «SARS-Cov-2» به دلیل مسری بودن، در گروه ویروس‌های «نگران کننده» دسته بندی شده‌اند که عبارتند از: آلفا (نوع بریتانیایی)، بتا (آفریقای جنوبی)، گاما (برزیلی) و دلتا (هند).

دیوید هو، استاد میکروبیولوژی و ایمونولوژی دانشگاه کلمبیا در نیویورک با اتکاء به نتایج آزمایش‌های اولیه معتقد است که در برخی مناطق «اومیکرون» درجه قابل توجهی از مقاومت را نشان داده است.

او می‌گوید: «آنتی بادی‌های واکسن سه ناحیه را در پروتئین سنبله ویروس کرونا هدف قرار می‌دهند و اومیکرون در هر سۀ این مناطق دچار جهش شده است. ما به عنوان کارشناسان فنی به دلیل آنچه که از تحلیل ساختاری اومیکرون می‌دانیم، بسیار بیشتر از کارشناسان بهداشت عمومی نگران هستیم.»

شدت بیماری

دکتر پیتر هوتز، متخصص واکسن و استاد ویروس‌شناسی مولکولی و میکروبیولوژی در کالج پزشکی بیلور می‌گوید که دست‌کم دو هفته دیگر زمان لازم است تا به کمک جمع آوری داده‌ها بتوان درباره شدت این بیماری اظهارنظری دقیقی داشت. او می‌افزاید: «ما گزارش‌های مختلفی دریافت کرده‌ایم که در برخی از آنها گفته شده این یک بیماری بسیار خفیف است و برخی دیگر موارد شدیدی از ابتلا را در بیمارستان‌های آفریقای جنوبی گزارش داده‌اند.»

پژوهشگران انتظار دارند در همین بازه زمانی بتوانند به پاسخ‌های دقیق‌تری درباره اینکه اومیکرون در برابر واکسن‌ها مقاوم است یا خیر نیز دست یابند.

با این وجود متخصصان خاطرنشان می‌کنند که اگرچه در انواع قبلی ویروس کرونا مانند بتا نیز جهش‌هایی دیده شده بود که واکسن‌ها را کم اثر می‌کرد، با این وجود واکسن‌ها همچنان می‌توانستند از مبتلایان در مقابل ابتلای به بیماری‌های شدید یا مرگ محافظت کنند.

بر این اساس جان وِری، مدیر مؤسسه ایمونولوژی «پن» در فیلادلفیا امیدوار است که حتی با وجود شیوع اومیکرون، واکسیناسیون همچنان افراد را از بیمارستان دور نگه دارد.

پژوهشگران همزمان با کار برای شناخت «اومیکرون» بر یک موضوع تاکید دارند: اینکه ظهور اومیکرون نتیجه دسترسی نابرابر به واکسن‌های کرونا است. زمانی که بخش بزرگی از جمعیت واکسینه شوند، ویروس دیگر به اندازه کافی در گردش نخواهد بود تا جهش جدیدی داشته باشد.

به همین دلیل است که سازمان جهانی بهداشت همچنان از کشورهای ثروتمند به دلیل عدم توزیع عادلانه واکسن‌های کرونا در جهان انتقاد می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشمندان: قرص شرکت مِرک شاید به پیدایش سویه‌های جدید کرونا کمک کرده باشد

شناسایی نخستین مورد ابتلا به سویه بسیار جهش یافته ویروس کرونا در کانادا

سویه‌های جدید و افزایش مبتلایان؛ آیا باید دوباره نگران کرونا باشیم؟