Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سازمان جهانی بهداشت با پیشنهاد «معاهده جهانی پاندمی»؛ سویه خطرناک اومیکرون قابلیت انتشار جهانی دارد

 تدروس آدهانوم، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت،  بر اهمیت برخورداری برابر همگان از واکسن  تاکید کرد
تدروس آدهانوم، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت، بر اهمیت برخورداری برابر همگان از واکسن تاکید کرد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تاکنون هیچ مورد فوتی ناشی از سویه اومیکرون به ثبت نرسیده است با این حال نگرانی هایی در زمینه سرعت سرایت آن و همچنین مقاومت واکسن های موجود در برابر آن مطرح شده است.

آگهی

سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه بار دیگر بر «خطر بالای» سویه جدید ویروس کرونا و قابلیت انتشار آن در سطح جهان تاکید کرد. این سازمان با انتشار یک سند در روز دوشنبه توصیه‌هایی به رهبران کشورها می‌کند. در این سند همچنین بر لزوم توجه بیشتر به جهش‌های جدیدی که قابلیت رشد تصاعدی دارند تاکید و از کشورها خواسته می‌شود تا آزمایش و تحقیق در مورد سویه جدید را در اولویت خود قرار دهند.

با این حال در این سند پیش نویس سازمان جهانی بهداشت از اعضا خواسته شده تا فورا تدابیر نظارتی را افرایش داده، به واکسیناسیون عمومی بویژه گروههای سنی آسیب پذیر سرعت ببخشند و مقررات مسافرتی را متناسب به زمان مدیریت کنند. نظارت دقیق تر و جدی تر بر استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از جمله دیگر مواردی است که سازمان بهداشت جهانی برای کاهش خطر انتقال این سویه مجددا بر آنها تاکید کرده است.

سازمان جهانی بهداشت از جمعه گذشته سطح خطر سویه اومیکرون را در رده «بسیار نگران کننده» طبقه بندی کرده و تاکنون کشورهای بسیاری بویژه در اروپا موارد ابتلا به آن را شناسایی کرده اند. با اینکه تاکنون هیچ مورد فوتی ناشی از سویه اومیکرون به ثبت نرسیده است با این حال نگرانی هایی در زمینه سرعت سرایت آن و همچنین مقاومت واکسن های موجود در برابر آن مطرح شده است.

«فراهم کردن واکسن برای همه، صدقه دادن به کشورهای دیگر نیست بلکه عین منفعت کشور اهدا کننده است... چرا که هیچ کشوری تنها با واکسیناسیون ملت خود نمی تواند این پاندمی را پشت سر بگذارد.»
تدروس آدهانوم
مدیرکل سازمان جهانی بهداشت

در همین حال تدروس آدهانوم، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت که در این کنفرانس سه روزه در ژنو سخن می گفت با تاکید بر اهمیت برخورداری برابر همگان از واکسن گفت: «فراهم کردن واکسن برای همه، صدقه دادن به کشورهای دیگر نیست بلکه عین منفعت کشور اهدا کننده است... چرا که هیچ کشوری تنها با واکسیناسیون ملت خود نمی تواند این پاندمی را پشت سر بگذارد.»

آقای آدهانوم بار دیگر اعضای سازمان جهانی بهداشت را به اجرای تعهداتشان مبنی بر واکسیناسیون دستکم ۴۰ درصد از جمعیت دنیا تا پایان سال جاری میلادی و ۷۰ درصد تا نیمه سال ۲۰۲۲ تشویق کرد. میزان دسترسی عمومی به واکسن کووید بویژه در کشورهای فقیر و کم درآمد دنیا علیرغم وعده های کشورهای ثروتمند همچنان با محدودیت های بیشماری روبروست. آمارها نشان می دهد که در آفریقا از هر ۴ کادر درمان تنها ۱ نفر واکسن زده است.

هدف سازمان جهانی بهداشت از ارائه این سند پیش نویس تشویق اعضا به تصویب «معاهده پاندمی» است، پیشنهادی که کشورهای اروپایی با آن موافقند اما آمریکا و معدود کشورهایی می گویند برای تصویب چنین معاهده ای که قاعدتا پن الزام آوری دارد، باید ابتدا روی مواد آن توافق کرد. دبیر کل سازمان جهانی بهداشت با یادآوری مشاهده سویه های جدید کووید ۱۹ از زمان اعلام پاندمی تا کنون، خطاب به کشورهای عضو گفت:«این اتفاق بازهم روی خواهد داد مگر اینکه شما ملت های جهان برای رسیدن به یک صدای واحد با هم متحد شوید.» آقای آدهانوم تنها راه نجات نسل های آینده در مبارزه با این ویروس را توافق بین ۱۹۴ کشور عضو سازمان جهانی بهداشت و تدوین معاهده ای بین المللی عنوان کرد.

اعضای این سازمان روز گذشته تلویحا بر شروع مذاکرات تهیه و تدوین این سند بین المللی که از امروز دوشنبه به مدت ۳ روز برگزار می شود توافق کرده بودند.

طبق این طرح کشورها با تشکیل یک «نهاد بین دولتی» راه را برای تهیه و تدوین یک «معاهده» یا شکل دیگری از «سند بین المللی» برای جلوگیری و همچینین مهیاشدن دربرابر پاندمی های آینده، هموار می کنند.

انتظار می رود گزارش اولیه در بهار ۲۰۲۳ آماده شود و نتیجه نهایی آن روی میز مجمع جهانی بهداشت در مه ۲۰۲۴ قرار بگیرد.

همزمان و به در خواست بریتانیا قرار است امروز همچنین نشست ویژه گروه هفت به میزبانی لندن و در سطح وزرای بهداشت این کشورها برگزار شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سالمندان یونانی که واکسن کرونا نزنند جریمه می‌شوند

سویه جدید اومیکرون کرونا؛ بایدن: باعث نگرانی است اما دلیلی برای وحشت نیست

هشدار کارشناسان: بیماری‌های مقاربتی مقاوم به دارو در سطح جهان رو به افزایش است