دومین همه‌پرسی طی ۶ ماه؛ سوئیس بار دیگر تدابیر مقابله با کرونا را به رای گذاشت

همه‌پرسی در سوئیس
همه‌پرسی در سوئیس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شرکت‌کنندگان در همه‌پرسی روز یکشنبه درباره قانون جدیدی که در آن استفاده از گواهی سلامت پیش‌بینی شده است تصمیم‌گیری خواهند کرد.

آگهی

رای‌دهندگان در سوئیس روز یکشنبه برای دومین بار طی کمتر از شش ماه برای شرکت در همه‌پرسی بر سر محدودیت‌های وضع‌شده در راستای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به پای صندوق‌های رای می‌روند.

این همه‌پرسی در حالی برگزار می‌شود که نگرانی‌ها از موج جدید همه‌گیری بیماری «کووید ۱۹» به دنبال شناسایی گونه اومیکرون در آفریقای جنوبی افزایش یافته است. شرکت‌کنندگان در همه‌پرسی روز یکشنبه درباره قانون جدیدی که در آن استفاده از گواهی سلامت پیش‌بینی شده است تصمیم‌گیری خواهند کرد. 

پلیس سوئیس از بیم تظاهرات مخالفان محدودیت‌های وضع‌شده برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، از سحرگاه روز یکشنبه راه‌های ورودی به میدانی را که در مقابل مقر دولت فدرال و پارلمان سوئیس در برن قرار دارد، مسدود کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نظرسنجی‌های انجام‌شده نشان می‌دهد که اکثریت رای‌دهندگان احتمالا با وجود اعتراض‌های تند مخالفان گواهی سلامت به قانون جدید رای مثبت خواهند داد. تنش‌‌های سیاسی بر سر محدودیت‌ها برای جلوگیری از شیوع کرونا در سوئیس که به عنوان کشوری با فضای مسالمت‌آمیز سیاسی شناخته می‌شود کم‌سابقه بوده است. 

الن برسه، وزیر بهداشت سوئیس و شماری دیگر از سیاستمداران سوئیس طی ماه‌های گذشته تهدید به مرگ شدند و اکنون مجبور به رفت و آمد با محافظ هستند. 

حدود ۶۰ درصد از رای دهندگان ماه ژوئن سال جاری (خرداد/تیر) در اولین همه‌پرسی درباره محدودیت‌های وضع شده برای پیشگیری از شیوع کرونا با این محدودیت‌ها موافقت کرده بودند. با این حال تصمیم دولت فدرال سوئیس برای گنجاندن طرح استفاده از گواهی سلامت در قانون محدودیت‌های وضع‌شده علیه ویروس کرونا باعث شد تا مخالفان استفاده از گواهی سلامت دولت فدرال را مجبور به برگزاری دومین همه‌پرسی کنند. 

مخالفان استفاده از گواهی سلامت بر این باور هستند که دولت سوئیس با استفاده از آن واکسیناسیون را در عمل اجباری کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ارتش سوئیس به سربازان زن اجازه پوشیدن لباس زیر زنانه می‌دهد

سوئیس وضع قرنطینه و محدودیت‌ها برای مقابله با کرونا را به همه‌پرسی می‌گذارد

زنان سوئیسی برنده پرونده مهم تغییرات آب و هوایی در دادگاه حقوق بشر اروپا شدند