Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ادامه ناآرامی‌های اصفهان در پی «ورشکستگی آبی»؛ نیروی انتظامی بازداشت ۶۷ نفر را تایید کرد

اعتراض‌ها در اصفهان
اعتراض‌ها در اصفهان Copyright عکس از شبکه‌های اجتماعی
Copyright عکس از شبکه‌های اجتماعی
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروه «نت‌بلاکس» که سطح دسترسی به اینترنت را رصد می‌کند از ایجاد محدودیت در دسترسی به اینترنت در بخش‌هایی از ایران خبر داد. سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید «بیش از ۱۲۰ نفر» به زندان دستگرد اصفهان منتقل شده‌اند.

آگهی

ماموران پلیس ایران روز جمعه برای مقابله با معترضان به مدیریت بحران خشکسالی در شهر اصفهان با آنها درگیر شدند. خبرگزاری فرانسه ظهر شنبه از دریافت گزارش هایی مبنی بر اعزام و استقرار نیروهای ضد شورش به محل تجمع معترضان خبر داد.

به گزارش رسانه‌های ایران حسن کرمی، فرمانده یگان‌های ویژه نیروی انتظامی روز شنبه گفت که تاکنون «۶۷ نفر» از معترضان بازداشت شده‌اند. محمدرضا میرحیدری، فرمانده انتظامی استان اصفهان پیش از این ضمن تائید بازداشت شماری از تظاهرکنندگان گفته بود که «جمع‌بندی نسبت به دستگیری‌ها انجام نشده» و «آمار نهایی» در آینده اعلام خواهد شد. 

این در حالی است که سازمان حقوق بشر ایران از انتقال «بیش از ۱۲۰ نفر» به زندان دستگرد اصفهان خبر داده بود. بنا به اعلام این سازمان سه نفر از بازداشت‌شدگان با آمبولانس به طور مستقیم به «بهداری و سردخانه» زندان منتقل شدند و این احتمال وجود دارد که جان باخته باشند.

فرمانده یگان‌های ویژه نیروی انتظامی معترضان روز جمعه را «اغتشاشگر» خواند و تعداد آنها را «دو تا سه هزار نفر» ذکر کرد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

برخی گزارش‌ها حاکی است که ناآرامی‌ها در اصفهان تا شامگاه جمعه ادامه داشته است. تصاویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که ماموران پلیس برای متفرق کردن تجمع‌کنندگان دست به شلیک گاز اشک‌آور و گلوله‌های ساچمه‌ای زدند.

در برخی از این تصاویر تعدادی از تظاهرکنندگان با صورت و بدن مجروح دیده می‌شوند. فرمانده انتظامی استان اصفهان نیز ضمن تائید «جراحات سطحی مردم» گفته است که تعدادی از ماموران پلیس نیز زخمی شده‌اند. 

از سوی دیگر بنا به گزارش‌های منتشرشده دسترسی به اینترنت در اصفهان همزمان با ناآرامی‌ها در این شهر مختل شده بود. گروه «نت‌بلاکس» که سطح دسترسی به اینترنت را رصد می‌کند از ایجاد محدودیت در دسترسی به اینترنت در بخش‌هایی از ایران خبر داد.

محمدرضا جان‌نثاری، معاون سیاسی امنیتی استانداری اصفهان ضمن «غیرقانونی» خواندن اعتراض‌های روز جمعه تائید کرد که ماموران پلیس تلاش کردند که مانع از شکل‌گیری تجمعات شوند. امری که به گفته وی باعث شد «تنش‌هایی» به وجود آید. تظاهرکنندگان برای ابراز همبستگی با کشاورزان معترض به مدیریت بحران خشکسالی در بستر خشک زاینده‌رود تجمع کرده بودند.

«ورشکستگی آبی»؛ احتمال «سرایت» اعتراض‌ها به شهرهای دیگر

یوسف طباطبایی‌نژاد، نماینده رهبر ایران در استان اصفهان درباره رویدادهای روز جمعه در مرکز این استان گفت: «ادامه دادن کار [اعتراض] برای منافقان و ضدانقلاب فرصت فراهم می‌کند و نباید ادامه پیدا می‌کرد.»

اما جمعه اصفهان افزود که مشکل آب «یک روزه» قابل حل نیست و «سوءمدیریت‌های قبل یک دفعه جمع نمی‌شود.»

سخنان یوسف طباطبایی‌نژاد درباره اینکه اعتراض‌ها «نباید پیدا می‌کرد» در حالی بیان شد که برخی از فعالان سیاسی و اجتماعی پس از عدم برخورد امنیتی با تجمعات قبلی در اصفهان نسبت به افزایش سطح تعامل با حاکمیت در دوره جدیدی که با انتخاب ابراهیم رئیسی به ریاست‌جمهوری ایران آغاز شده است امیدوار شده بودند. اما درگیری‌های روز جمعه پلیس با معترضان در اصفهان به نظر می‌رسد باعث شده است تا چنین امیدهایی رنگ ببازد.

در همین راستا عباس عبدی، فعال سیاسی در ایران در صفحه توئیتر خود رویدادهای روز جمعه را «بازگشت کارخانه به تنظیمات اصلی خود» ارزیابی کرد.

از سوی دیگر رضا مرتضوی، استاندار اصفهان روز شنبه در یادداشتی که در روزنامه ایران منتشر شد به نقل از پژوهشگران از «ورشکستگی آبی» سخن گفت. عالی ترین مقام دولت ایران در استان اصفهان نوشته که مشکلات بخش آب در این استان طی دو دهه پدید آمده است و به همین دلیل نمی‌توان انتظار داشت که «ظرف چند ماه» این مشکلات حل شود.

از سوی دیگر محمدرضا دشتی اردکانی، نماینده اردکان در مجلس ایران نسبت به توقف انتقال آب به استان یزد هشدار داد و گفت: «مساله شکستن لوله انتقالی آب به استان یزد فراتر از یک اتفاق عادی است و مسلما در این قضیه دشمن ورود پیدا خواهد کرد.»

وی افزود که مردم اصفهان نیز راضی به تعرض به خط لوله آب شرب انتقالی به استان یزد نیستند. این نماینده استان یزد در عین حال هشدار داد که اعتراض به مدیریت آب استان‌های اصفهان و یزد می تواند «به شهرها و دیگر موضوعات نیز سرایت کند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تجمع بزرگ مردم و کشاورزان اصفهان در اعتراض به بی‌آبی و خشکی زاینده‌رود

جو امنیتی و اختلال اینترنت در خوزستان؛ اعتراضات در ایران به کرج رسید

اعتراض‌ها در ایران؛ تظاهرات در آذربایجان شرقی و کردستان در همبستگی با خوزستان