تجمع بزرگ مردم و کشاورزان اصفهان در اعتراض به بی‌آبی و خشکی زاینده‌رود

تجمع مردم اصفهان در زاینده‌رود
تجمع مردم اصفهان در زاینده‌رود Copyright Hamidreza Nikoomaram/AP
Copyright Hamidreza Nikoomaram/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شمار زیادی از شهروندان و کشاورزان اصفهانی در دومین جمعه با تجمع در کنار پل خواجو خواهان احیا و جاری شدن دائمی آب رودخانه زاینده‌رود شدند.

آگهی

شمار زیادی از شهروندان و کشاورزان اصفهان در دومین جمعه با تجمع در کنار پل خواجو خواهان احیا و جاری شدن دائمی آب رودخانه زاینده‌رود شدند.

کشاورزان امروز جمعه ۲۸ آبان در بستر خشک زاینده‌رود جمع شدند و خواهان حق آبه برای کشت پاییزه خود شدند.

مردم اصفهان در این تجمع شعارهایی مانند: «کشاورز، کشاورز، حمایتت می‌کنیم»، «فرونشست زمین، مشکل این سرزمین»، «زاینده‌رود جاری، حق هر اصفهانی»، «مدیر بی‌کفایت، استعفا، استعفا»، «زاینده‌رود را پس بده، به اصفهان نفس بده»، «حق‌آبه را می‌گیریم، حتی اگر بمیریم» سر دادند.

یکی از کشاورزان اصفهانی به یکی از رسانه‌های محلی گفت که ۱۰ روز است که در وسط زاینده‌رود چادر زده‌اند.

کشاورز دیگر نیز تصریح کرد که دولت ۱۵ میلیون به آن‌ها به خاطر خشکسالی پرداخت کرده است اما این رقم کفایت زندگی آن‌ها را نمی‌دهد: « من مجبور شدم ۳۰۰ تا گوسفندم را که ۷۰ تای آن‌ها آبستن بودند به کشتارگاه ببرم.» او افزود: «حق ما را بدهند. ما می‌رویم پی کار خودمان.»

محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهوری ایران پس از این تجمع بزرگ، وعده داد که دولت به‌دنبال حل مشکل زاینده‌رود است. وی در یک دستور ویژه به وزیران نیرو و جهاد کشاورزی خواستار رسیدگی فوری به حل مشکل آبریز زاینده‌رود در هر سه استان چهارمحال‌و بختیاری، اصفهان و یزد شد.

AP Photo
تجمع مردم و کشاورزان اصفهانیAP Photo

علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو ایران در گفت‌وگویی با تلویزیون با عذرخواهی از کشاورزان، وعده داد در ماه‌های آینده بتوانند کمبودها را جبران کنند.

به اعتقاد برخی از کارشناسان، خشکی زاینده‌رود بیشتر به دلیل سومدیریت‌ها و برداشت‌های غیرمجاز از زاینده‌رود و بارگذاری‌های بیش از اندازه از این رودخانه است.

کشاورزان اصفهانی جمعه گذشته نیز در زاینده‌رود یک تجمع اعتراضی داشتند اما تجمع امروز با همراهی مردم اصفهان گسترده‌تر بود.

حق‌آبه‌داران حوضه زاینده‌رود، شهرستان‌های لنجان، مبارکه، فلاورجان، نجف‌آباد و اصفهان را شامل می‌شوند.

با خشکسالی و کمبود آب، زمین‌های کشاورزی شرق اصفهان که اغلب زیر کشت گندم، جو و یونجه بوده‌اند، به محلی به‌عنوان منشا ریزگردها تبدیل شده‌اند.

به گفته مقام‌های خانه کشاورز استان اصفهان، وضعیت زندگی نزدیک به یک میلیون کشاورز ساکن این استان که بیشتر آن‌ها در مناطق شرقی زندگی می‌کنند، در سال‌های اخیر به علت فقدان آب، دچار بحران شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشاورزان معترض فرانسوی با تراکتورهای خود وارد پاریس شدند

ادامه ناآرامی‌های اصفهان در پی «ورشکستگی آبی»؛ نیروی انتظامی بازداشت ۶۷ نفر را تایید کرد

نیروهای امنیتی همزمان با شکل‌گیری تجمع در زاینده‌رود اصفهان، گاز اشک‌آور شلیک کردند