Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بریتانیا، فرانسه و ایرلند اتباع خود را به «خروج فوری» از اتیوپی فرا خواندند

درگیری‌ها در شمال اتیوپی
درگیری‌ها در شمال اتیوپی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته مسئول بخش آفریقای وزارت امور خارجه بریتانیا برای آن دسته از اتباع این کشور که توانایی پرداخت هزینه بازگشت را ندارند وام‌های بدون بهره در نظر گرفته شده است.

آگهی

در پی شدت گرفتن درگیر‌ی‌ها در اتیوپی مقامات دولت بریتانیا از شهروندان خود خواستند هر چه زودتر این کشور را ترک کنند.

این فراخوان در حالی به شکل اضطراری انجام شده که شورشیان در اتیوپی از حدود دو سال پیش تا کنون با نیروهای دولتی در این کشور درگیرند و بر اساس آخرین گزارش‌ها دامنه نبردها میان دو طرف به مناطق اطراف آدیس‌آبابا، پایتخت، کشیده شده است.

یک مسئول ارشد وزارت امور خارجه بریتانیا روز چهارشنبه با طرح هشداری جدی در این خصوص گفت: «اوضاع در اتیوپی به شدت در حال وخیم‌تر شدن است و نبردها ممکن است طی روزهای آینده به حومه آدیس‌آبابا کشیده شود.»

ویکی فورد، مسئول بخش آفریقای وزارت خارجه بریتانیا در ادامه هشدار داد که با نزدیک شدن نبردها به پایتخت ممکن است امکان خروج اتباع بریتانیا از این کشور با محدودیت‌هایی همراه شود.

وی افزود: «من از همه شهروندان بریتانیایی در هر شرایطی که هستند می‌خواهم که تا زمانی که پروازهای تجاری به راحتی قابل دسترس است و فرودگاه آدیس آبابا به روی عموم باز است فوراً اتیوپی را ترک کنند.»

دیپلمات ارشد بریتانیایی افزود: «افرادی که تصمیم ندارند این کشور را ترک کنند باید برای چند هفته آینده خود فکری بیاندیشند و فورا یک سرپناه امن دست و پا کنند. ما نمی‌توانیم تضمین دهیم که امکان و گزینه‌هایی برای ترک اتیوپی در آینده وجود داشته باشد.»

به گفته مسئول بخش آفریقای وزارت امور خارجه بریتانیا برای آن دسته از اتباع این کشور که توانایی پرداخت هزینه بازگشت را ندارند وام‌های بدون بهره در نظر گرفته شده است.

بریتانیا پیش‌تر در نهم نوامبر به اتباع خود توصیه کرده بود کشوری را که جامعه بین‌المللی قادر به برقراری آتش‌بس در آن نیست، ترک کنند.

ابی احمد، نخست وزیر اتیوپی اوایل ماه جاری میلادی ارتش فدرال را برای مقابله با شورشیان عضو جبهه آزادی بخش تیگرای به مناطق شمالی فرستاد؛ این در حالیست که مقامات این کشور اخیرا نسبت به پیشروی شورشیان ابراز نگرانی کرده و از ساکنان پایتخت خواستند خود را برای یک جنگ تمام عیار آماده کنند.

نخست وزیر اتیوپی سال ۲۰۱۹ سه هفته پس از دریافت جایزه صلح نوبل و در پی تصرف مکله، مرکز استان تیگرای در شمال این کشور، اعلام پیروزی کرده بود اما پیکارجویان جبهه آزادیبخش خلق تیگرای به تدریج اغلب مناطق تصرف شده را پس گرفتند و به حملات خود در مناطق همجوار ادامه دادند.

گفتنی است که فرانسه نیز با توجه به پیشروی شورشیان و نزدیک شدن نبردها به آدیس‌آبابا از اتباع خود خواسته است که بدون فوت وقت اتیوپی را ترک کنند.

از سوی دیگر ایرلند که چهار دیپلمات از شش عضو هیئت دیپلماتیک این کشور به تازگی از آدیس‌آبابا اخراج شده‌اند نیز خواهان خروج فوری اتباع خود از اتیوپی شده است.

سازمان ملل متحد نیز اعلام کرده که خانواده‌های کارکنان بین‌المللی خود را تا پنجشنبه این هفته از اتیوپی تخلیه خواهد کرد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا اعلام آتش‌بس بشردوستانه در تیگرای به پایان درگیری‌ها در اتیوپی می‌انجامد؟

جشن پیشاپیش نخست وزیر اتیوپی در کارزار انتخاباتی

بیش از یکصد نفر در غرب اتیوپی قتل‌عام شدند