«تجاوز می‌کنم یا می‌کشمت»؛ روایتی از آنچه در اتیوپی می‌گذرد

اردوگاه پناهجویان اتیوپیایی در سودان
اردوگاه پناهجویان اتیوپیایی در سودان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از امید لهبی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«او به من گفت انتخاب کن: یا می‌کشمت یا بهت تجاوز می‌کنم...پرسیدم وسیله‌ای برای جلوگیری داری؟ جواب داد چرا باید کاندوم نیاز داشته باشم؟»

آگهی

«او به من گفت انتخاب کن: یا می‌کشمت یا بهت تجاوز می‌کنم» این جمله دختر جوان ۲۵ ساله‌ای است که از جنایتی که بر او رفته روایت می‌کند.

او که موفق شده از منطقه تیگاری اتیوپی به بگریزد اکنون در یک اردوگاه پناهجویان سازمان ملل در سودان ماوی دارد.

پزشکی که این دختر جوان را تحت درمان قرار داده تایید کرده است که در ماه دسامبر، وقتی او به اردوگاه رسید، ناچار شده برای جلوگیری از بارداری ناخواسته و بیماری‌های مقاربتی برای او دارو تجویز کند. این دکتر می‌گوید که بعد از مشاهده وضعیت این زن جوان، او را پیش روانشناس فرستاد.

پزشک صلیب سرخ از قول این دختر می‌گوید که یک سرباز لوله تفنگش را به سمت او نشانه رفته و خواسته به او تجاوز کند. دختر جوان از سرباز می‌پرسید که آیا وسیله‌ای برای پیشگیری دارد و او پاسخ می‌دهد: «چرا باید به کاندوم نیاز داشته باشم؟»

یک پزشک نیز دو ماجرای دردناک دیگر برای خبرگزاری رویترز روایت می‌کند؛ یکی زنی که در خانه‌اش توسط سه سرباز مورد هجمه قرار می‌گیرد و دیگری، زنی که سربازان در مقابل چشمان شوهرش به او تجاوز می‌کنند.

تعداد بالای موارد تجاوز

این دختر تنها کسی نیست که با چنین رفتاری مواجه شده است. بسیاری از کارکنان صلیب سرخ و سازمان ملل می‌گویند که از زنان مختلف روایت‌های مشابهی شنیده‌اند. به گفته یکی از مقامات سازمان ملل گزارش‌های «بسیار زیادی از تجاوز با زور یا در مقابل نیازهای اولیه» دریافت شده است.

در بیانیه سازمان ملل تاکید شده است که به دلیل تعداد بالای قربانیان تجاوز، از تمام زنانی که وارد اردوگاه‌‌های پناهجویی می‌شوند آزمایش‌ بیماری‌های مقاربتی و واگیردار گرفته می‌شود.

زنان؛ قربانی هر دو طرف

در ادعاهایی که سازمان ملل ارائه شده، قربانیان گفته‌اند که هم از سوی سربازان اتیوپی و هم سربازان اریتره مورد تجاوز قرار گرفته‌اند.

خبرگزاری رویترز تلاش کرده است در این باره با مقامات دو کشور گفتگو کند اما هیچیک از مسئولان حاضر به پاسخگویی نشده‌اند. تنها یک مقام محلی به صورت تلفنی به این پاسخ بسنده کرد: «ما هیچ اطلاعی در این باره نداریم.»

درگیری در تیگاری

درگیری در منطقه تیگاری اتیوپی روز ۴ نوامبر آغاز شد، زمانی که دولت مرکزی نیروهای خود را برای بیرون راندن گروه موسوم به «جبهه آزادی‌بخش مردم تیگاری» اعزام کرد.

درگیری با حمله راکتی این گروه به پایتخت اتیوپی شدت گرفت و ارتش اریتره نیز که دشمن قسم خورده «جبهه آزادی‌بخش مردم تیگاری» است وارد کارزار شد.

از آن زمان تا کنون ده‌‌ها هزار نفر از ساکنان این منطقه به سودان گریخته‌اند. به گرفته سازمان‌های حقوق بشری تا کنون حدود ۶۰ هزار نفر خانه‌های خود را ترک کرده و آواره شده‌اند.

سازمان ملل بارها نسبت به پیچیده‌تر شدن اوضاع و تشدید شرایط انسانی در این منطقه ابراز نگرانی کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«هیولای آمشتتن» که ۲۴ سال به دختر اسیرش تجاوز کرده بود به زندان عادی منتقل می‌شود

جنگ داخلی اتیوپی؛ شورشیان تیگرای وارد مکله شدند و دولت مرکزی آتش‌بس اعلام کرد

ساخت کلاس درس با چوب و حصیر برای کودکان آواره اهل اتیوپی