Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آمادگی برای حمله احتمالی چین؛ تایوان با ۴ میلیارد دلار جنگنده‌های اف۱۶ را پیشرفته‌تر کرد

رونمایی از جنگنده‌های اف ۱۶ به روز شده در تایوان
رونمایی از جنگنده‌های اف ۱۶ به روز شده در تایوان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تایوان با کمک ایالات متحده ده‌ها فروند جنگنده‌ اف۱۶ ناوگان هوایی خود را به روز و پیشرفته‌تر کرد

آگهی

تایوان از جدیدترین سخت‌افزار نظامی خود که نسخه ارتقا یافته جنگنده‌های اف۱۶ است، رونمایی کرد تا در صورت حمله احتمالی هوایی چین برای دفاع از این جزیره مورد استفاده قرار گیرد.

این جنگنده‌ها روز پنجشنبه ۱۸ نوامبر در آسمان پایگاه هوایی «چیایی» در جنوب غربی جزیره به پرواز در آمدند و خلبان‌های نیروی هوایی تایوان در یک مانور هوایی آمادگی خود را برای درگیری احتمالی به نمایش گذاشتند.

به گزارش خبرگزاری رسمی تایوان این جنگنده‌ها نسخه‌های ارتقا یافته هواپیماهای قدیمی اف ۱۶ هستند که در دهه ۱۹۹۰ در این کشور مورد استفاده قرار می‌گرفته است. در این نسل جدید، سیستم‌های رادار پیشرفته و همچنین رایانه‌های هوشمندتری به کار گرفته شده است. تایپه قصد دارد تا سال ۲۰۲۳ این جنگنده‌ها را افزایش دهد و ۱۴۱ فروند از این هواپیماهای اف ۱۶ را به نسخه جدیدتر ارتقا دهد.

وامگ هسین ریه، معاون وزیر دفاع روز چهارشنبه در این خصوص به پارلمان این کشور اعلام کرد که ارتقا دستگاه‌های بیش از ۶۰ جنگنده‌ اف ۱۶ تاکنون انجام شده است. 

خبرگزاری دولتی تایوان همچنین گزارش داده که ۶۶ جنگنده اف ۱۶ جدید از لاکهید مارتین، تولید کننده آمریکایی این هواپیماها خریداری شده و انتظار می‌رود تحویل آن در سال ۲۰۲۳ آغاز شود. ارتقای این جنگنده‌ها که توسط کمپانی لاکهید مارتین و شرکت توسعه صنعتی هوافضای تایوان صورت گرفته مبلغ ۳.۹۶ میلیارد دلار هزینه در بر داشته است.

در مراسم راه‌اندازی نسخه‌های به‌روز شده اف ۱۶، تسای اینگ ون، رئيس جمهوری تایوان به روزرسانی اف ۱۶ را نشانی از دوستی عمیق بین این جزیره و ایالات متحده دانست و افزود: «تیم لاکهید مارتین در این مسیر به ما کمک زیادی کرده است و این نه تنها به پیشرفت بیشتر دوستی بین تایوان و ایالات متحده کمک می‌کند بلکه نشان دهنده تعهد قوی به روابط میان دو طرف است.»

چین اخیرا فشار نظامی خود را بر تایوان گسترش داده و نگرانی‌ها از احتمال وقوع یک حمله نظامی از سوی پکن به این جزیره افزایش یافته است. چین در ۵ روز از ماه اکتبر ۱۵۰ جنگنده را به مجاورت این جزیره فرستاد و نزدیکی این هواپیماها به حریم هوایی تایوان باعث شد تا سیستم دفاع موشکی هوایی تایوان فعال شود.

پکن تایوان را بخشی از خاک سرزمین چین می‌دانند و استقلال این جزیره را به رسمیت نمی‌شناسند. این مسئله به تنشی جدی در مسائل منطقه بدل شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا و تحریم دیپلماتیک بازیهای المپیک زمستانی پکن؛ تهدیدی که رنگ واقعیت می‌گیرد؟

هشدار چین به اتحادیه اروپا بر سر تایوان: «فن در لاین» با آتش بازی می‌کند

رزمایش «مجازات تایوان» چین با انجام حملات موشکی ساختگی؛ تایپه: تسلیم نمی‌شویم