لهستان ساعاتی پس از برچیده شدن کمپ‌ها: بلاروس پناهجویان را به مرز بازمی‌گرداند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
یک کارمند صلیب سرخ بلاروس میان کودکان مهاجر غذا پخش می‌کند
یک کارمند صلیب سرخ بلاروس میان کودکان مهاجر غذا پخش می‌کند   -  کپی رایت  AP Photo

لهستان روز جمعه و تنها ساعاتی پس از پرچیده شدن کمپ‌های اصلی پناهجویان در مرز با بلاروس، همسایه شرقی را متهم کرد که صدها مهاجر را با کامیون و با هدف ورود غیرقانونی آنها به خاک لهستان، به لب مرز بازگردانده است. 

بلاروس صبح جمعه پس از مذاکرات و رایزنی‌های فشرده با مقام‌ها و رهبران اتحادیه اروپا، سرانجام اردوگاه‌های تجمع مهاجران در مرزهای خود با لهستان را برچید و پناهجویان درمانده را در ساختمان‌های گرم اسکان داد. این تغییر وضعیت، همزمان با بازگشت صدها مهاجر عراقی به کشور خود، خوشبینی نسبت به پایان این بحران بی‌سابقه در مرزهای بلاروس و لهستان را تقویت کرده بود.

اتحادیه اروپا و به‌ویژه آلمان پیش از این با درخواست الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری لهستان برای اعطای پناهندگی به دست‌کم ۲هزار پناهجوی عمدتا عراقی گرفتار در مرز با لهستان، مخالفت کرده بودند. آقای لوکاشنکو دوشنبه گذشته گفته بود ترجیح می‌دهد مهاجران به جای آنکه به بلاروس بیاند، مستقیما با هواپیما به مونیخ آلمان بروند.

بحران پناهجویان در مرز بلاروس و لهستان از آخرین‌ روزهای تابستان آغاز شد.اعضای اتحادیه بلاروس را متهم می‌کنند که با استفاده ابزاری از پناهجویان می‌خواهد اتحادیه اروپا را تحت فشار بگذارد تا تحریم‌های گسترده‌ای که بر این کشور تحمیل شده رفع شود. مینسک اتهام اتحادیه اروپا را بی‌اساس می‌خواند.

به گزارش رسانه‌های محلی از زمان آغاز بحران دست‌کم ۱۰ پناهجو جان خود را در مرز میان دو کشور از دست داده اند. شامگاه شماری از کنشگران خبری را درباره سرمازدگی منجر به مرگ یک کودک ۸ ساله منتشر کردند. مقام‌های لهستان و بلاروس هنوز این خبر را تایید یا تکذیب نکرده‌اند.