Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بلاروس کمپ‌های بزرگ را برچید؛ صدها مهاجر به عراق بازگشتند

انتظار صدها عراقی در فرودگاه میسنک برای سوار شدن به هواپیما و بازگشت به کشورشان
انتظار صدها عراقی در فرودگاه میسنک برای سوار شدن به هواپیما و بازگشت به کشورشان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقام‌های لهستانی تایید کردند که اردوگاه‌های مهاجرین در مرز با بلاروس کاملا تخلیه شده‌است. همچنین صدها عراقی پناهجو هم در میان نخستین گروهی بودند که پس از چندین هفته آوارگی در مرز با لهستان، تصمیم گرفتند به کشور خود بازگردند.

آگهی

 بلاروس پس از رایزنی با مقام‌های اروپایی، بالاخره کمپ‌های اصلی پناهجویان در مرز لهستان را برچید تا فضا برای کنترل تنش‌ میان این کشور و اتحادیه اروپا در زمینه بحران مهاجرت فراهم شد.

در همین راستا، صدها عراقی که در فرودگاه میسنک منتظر بازگشت به کشورشان بودند، روز پنجشنبه سوار هواپیما شدند و بلاروس را به مقصد اربیل ترک کردند.

 با این حال کمیسیون اتحادیه اروپا و آلمان پیشنهاد بلاروس برای پذیرش درخواست پناهندگی حدود ۲ هزار نفر از پناهجویان را رد کرد. این افراد که عمدتا از خاورمیانه و به ویژه از عراق خود را به بلاروس رسانده‌اند، امید داشتند از این مسیر پناهندگی یکی از کشورهای اروپایی را بگیرند.

پیش‌تر و بعد از تماس تلفنی آنگلا مرکل با الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری، گروهی از آوارگان در مرز بلاروس و لهستان از سوی نیروهای بلاورس به سمت یک ساختمان گرم هدایت شدند و آنجا از این افراد با لباس و غذای گرم پذیرایی شد.

کشورهای اروپایی بلاروس را متهم می‌کنند که با استفاده ابزاری از این پناهجویان می‌خواهد اتحادیه اروپا را تحت فشار بگذارد تا تحریم‌های گسترده‌ای که بر این کشور تحمیل شده رفع شود. مینسک اتهام اتحادیه اروپا را بی‌اساس می‌خواند.

اتحادیه اروپا می‌گوید بلاروس با شیوه‌ مهندسی شده بسیاری از این افراد را با همکاری آژانس‌های مسافربری و شرکت‌های هواپیمایی از نقاط مختلف خاورمیانه به این کشور کشانده است تا آنها را بسوی کشورهای عضو اتحادیه اروپا هدایت کند. مقام‌های اتحادیه اروپا می‌گویند علاوه بر رهبران و شخصیت‌های ارشد بلاروس، شرکت‌های هواپیمایی و آژانس‌های مسافربری که در این روند نقش‌‌آفرین بوده‌اند مشمول تحریم‌های بروکسل می‌شوند.

اکنون و بعد از هفته‌ها بحران در مرز لهستان و بلاروس، به نظر می‌رسد که اوضاع به سمت آرامش سوق پیدا می‌کند. 

سخنگوی امور مرزی لهستان روز پنجشنبه تایید کرد که اردوگاه‌های مرزی در غرب بلاروس روز پنجشنبه کاملا خالی بوده است. با این حال او تایید کرده که گروه‌هایی در مکان‌های دیگر مرز تلاش داشتند از مرز عبور و خود را وارد خاک لهستان کنند.

پس از تلاش‌های گسترده دیپلماتیک به ویژه از سوی آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، روند جمع‌آوری اردوگاه‌های مرزی در بلاروس آغاز شد. خانم مرکل در این مدت دو بار با رئيس جمهوری بلاروس تماس تلفنی داشت.

میسنک می‌گوید رهبر این کشور به اتحادیه اروپا پیشنهاد داده تا برای حل این بحران، ۲ هزار نفر توسط کشورهای اروپایی پذیرش شوند و در مقابل بلاورس ۵ هزار نفر دیگر را به کشورهای خود باز پس بفرستد، پیشنهادی که از سوی کشورهای اروپایی رد شده است.

هورست زهوفر، وزیر کشور آلمان با اشاره به اینکه اطلاعاتی که مقام‌های بلاروسی ارائه دادند غلط بوده تاکید کرد که پیشنهاد مینسک رد شده است.

پیش‌تر هم کمیسیون اتحادیه اروپا تاکید کرده بود که هیچ مذاکره‌ای با بلاروس بر سر مسئله مهاجران وجود نخواهد داشت. مقام‌های اروپایی با «مصنوعی خواندن» این بحران، لوکاشنکو و مینسک را مسئول و مقصر این وضعیت خوانده‌اند.

همزمان، حدود ۴۳۰ نفر از کسانی که به امید دریافت پناهندگی از کشورهای اروپایی خود را از عراق به بلاروس رسانده بودند، پس از چندین هفته آوارگی روز پنجشنبه ۱۸ نوامبر در پروازی از میسنک عازم اربیل شدند.

محسن آدیدی که از ایزدیان شمال غرب عراق است یکی از کسانی است که در این پرواز حضور داشت. او به خبرگزاری رویترز گفت: «من تا دم مرگ ماندم اما جان خانواده‌ام به خطر افتاده بود و تصمیم گرفتیم که به عراق بازگردیم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران مرزی و مهاجرتی؛ وزرای خارجه اتحادیه اروپا با وضع تحریم‌های جدید علیه بلاروس موافقت کردند

افشای آمادگی بلاروس در تامین زیرساخت ریلی ماشین جنگی روسیه و نگرانی از بازشدن جبهه جدید علیه اوکراین

برگزاری انتخابات پارلمانی به سبک بلاروس؛‌ لوکاشنکو همزمان برای هفتمین دوره ریاست جمهوری‌ خیز برداشت