Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تماس تلفنی مرکل با لوکاشنکو؛ بلاروس گروهی از پناهجویان را از مرز جابجا کرد

پناهجویان آواره در مرز بلاروس و لیتوانی
پناهجویان آواره در مرز بلاروس و لیتوانی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رهبران آلمان و بلاروس در این تماس تلفنی با یکدیگر توافق کردند که مذاکراتی میان بروکسل و مینسک بر سر بحران پناهجویانی که در مرز بین بلاروس و لهستان گرفتار مانده‌اند صورت گیرد.

آگهی

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان روز چهارشنبه در گفتگوی تلفنی با الکساندر لوکاشنکو، رئيس جمهوری بلاروس از او خواست اجازه دسترسی نیروهای کمیسیون اروپا و سازمان ملل به مهاجرانی که در مرز بلاروس و لهستان گرفتار شده‌اند، فراهم شود.

خانم مرکل در این گفتگو که روز ۱۷ نوامبر انجام شد بر لزوم ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به مهاجران آواره در مرزهای لهستان و بلاروس تاکید کرد. سخنگوی مرکل در توییتر ضمن تایید این تماس تلفنی نوشت: «صدر اعظم در این تماس تلفنی بر لزوم همکاری با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، سازمان بین‌المللی مهاجرت و همچنین کمیسیون اروپا برای کمک‌های بشردوستانه به مهاجران آسیب‌دیده تاکید کرد.»

همچنین دو رهبر توافق کردند که در اسرع وقت مذاکراتی میان مقام‌های بلاروس و اتحادیه اروپا بر سر این مسئله انجام گیرد.

این تماس تلفنی در حالی صورت پذیرفت که اتحادیه اروپا هنوز انتخابات سال گذشته در بلاروس و پیروزی آقای لوکاشنکو را به رسمیت نشناخته است.

در همین راستا، روز چهارشنبه صدها نفر از مهاجرانی که در مرز لهستان و بلاروس در کمپ حضور داشتند به یک انبار در خاک بلاروس منتقل شدند. این اقدام پس از شدت‌گیری تنش در مرز لهستان و سنگ‌پراکنی مهاجران به سمت نیروهای لهستانی صورت گرفت. سربازان لهستانی هم در واکنش با شلیک توپ‌های آب و گاز اشک آور تلاش کردند اعتراضات مهاجرانی را که اجازه ورود به لهستان را پیدا نکرده‌اند، خاموش کنند.

ورشو بلاروس را متهم به تحریک پناهجویان و آغاز این درگیری‌ها کرده است. در مقابل اما مینسک اقدامات خشونت آمیز نیروهای لهستانی را محکوم کرده است. عمده این مهاجران که از خاورمیانه می‌آیند از روز ۸ نوامبر در این منطقه گرفتار شده‌اند. اکثر آنها می‌خواهند از این طریق خود را به آلمان یا سایر کشورهای اروپای غربی برسانند اما لهستان چنین اجازه‌ای به این افراد نداده است.

خبرگزاری دولتی بلاروس گزارش داده که مهاجران به یک ساختمان گرم ۵۰۰ متری در نزدیکی مرز Bruzgi منتقل شده‌اند. همچنین به گفته مقام‌های بلاروس قرار است این پناهجویان پس از چندین روز ماندن در چادر، در این ساختمان گرم استراحت کنند. گفته می‌شود پناهجویان در این ساختمان مورد پذیرایی قرار گرفته‌اند و آب، غذا و لباس گرم به آنها داده شده است. ویدیوهایی که از مهاجران منتشر شده نشان می‌دهد برخی از آنها از مقام‌های بلاروس به خاطر «مهمان‌نوازی» تقدیر می‌کنند.

در عین حال ادامه این وضعیت باعث شده برخی از پناهجویان تصمیم به بازگشت به کشور خود بگیرند. گفته می‌شود چندین پرواز به صورت اختصاصی از مینسک به مقصد عراق ترتیب داده شده تا شماری از کسانی که از رسیدن به اتحادیه اروپا ناامید شده‌اند به کشور خود بازگردند. لهستان همچنان اجازه ورود به این پناهجویان را نمی‌دهد و در مقابل اتحادیه اروپا بلاروس را متهم می‌کند که دست به تحریک پناهجویان زده و تلاش می‌کند آنها را به سمت مرزهای اروپا هدایت کند. مینسک این اتهمات را بی‌اساس دانسته و مدعی است که این کشورهای اروپایی هستند که با بستن مرزهای خود این بحران را ایجاد کرده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بورل: اتحادیه اروپا به زودی تحریم‌ علیه بلاروس را گسترش می‌دهد

نگرانی کرملین از فعالیت‌های جدید اوکراین در مرز بلاروس؛ کی‌یف: توطئه اطلاعاتی است

افشای آمادگی بلاروس در تامین زیرساخت ریلی ماشین جنگی روسیه و نگرانی از بازشدن جبهه جدید علیه اوکراین