بورل: اتحادیه اروپا به زودی تحریم‌ علیه بلاروس را گسترش می‌دهد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
جوزپ بورل
جوزپ بورل   -  Copyright  آسوشیتدپرس

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که وزرای خارجه ۲۷ کشور عضو اتحادیه روز دوشنبه تحریم‌ها علیه بلاروس را تشدید می‌کنند و شرکت‌های هواپیمایی و آژانس‌های مسافرتی که گمان می‌رود در آوردن مهاجران به مرزهای این اتحادیه دست دارند مشمول تحریم می‌شوند.

اتحادیه اروپا، بلاروس را متهم کرده است که مهاجران را تشویق می‌کند تا به خاک این کشور بیایند و هزاران نفر از آن‌ها را برای عبور از لهستان و دیگر کشورهای همسایه اتحادیه اروپا تحت فشار قرار داده است. این اقدام در تلافی تحریم‌هایی که پیش از این علیه مینسک اعمال شده است رخ می‌دهد.

دو دیپلمات روز پنجشنبه به رویترز گفتند که اتحادیه اروپا در حال بررسی اعمال تحریم‌هایی علیه فرودگاه اصلی بلاروس است تا ورود مهاجران برای خطوط هوایی دشوارتر شود.

قرار است وزرای خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه (فردا) با یکدیگر دیدار کنند.

بورل به روزنامه فرانسوی لوژورنال دو دیمانش گفت: «ما به گسترش چارچوب قانونی تحریم‌های خود علیه بلاروس چراغ سبز نشان خواهیم داد تا بتوان آن را برای تمام کسانی که در قاچاق مهاجران به این کشور مشارکت دارند اعمال کرد.»

وی افزود که مدیران شرکت‌های هواپیمایی و آژانس‌های مسافرتی ممکن است با ممنوعیت سفر و مسدود شدن دارایی‌ها در اتحادیه اروپا مواجه شوند.

بورل تاکید کرد که حدود ۳۰ مقام دولتی بلاروس که تصور می‌شود در این بحران دست داشته‌اند نیز می‌توانند هدف تحریم قرار گیرند.

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس که پیش از این به دلیل سرکوب اعتراضات تحت تحریم‌های بین‌المللی قرار دارد، تهدید کرده است که در برابر هرگونه اقدام جدید، با توقف ترانزیت گاز طبیعی از طریق بلاروس تلافی خواهد کرد.