پوتین در بحبوحه بحران با اوکراین: جدی هستیم، از خط قرمزهای ما عبور نکنید

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز پنجشنبه ۱۸ نوامبر (۲۷ آبان) کشورهای غربی را به تشدید تنش‌ها در اوکراین با ارسال تسلیحات به کی‌یف و انجام رزمایش در دریای سیاه متهم کرد.

آگهی

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز پنجشنبه ۱۸ نوامبر (۲۷ آبان) کشورهای غربی را به تشدید تنش‌ها در اوکراین با ارسال تسلیحات به کی‌یف و انجام رزمایش در دریای سیاه متهم کرد.

وی افزود: «شرکای غربی ما با تحویل سلاح‌های مدرن به کی‌یف و انجام مانورهای نظامی تحریک آمیز در دریای سیاه و سایر مناطق نزدیک به مرز ما، وضعیت را بدتر می‌کنند.»

آقای پوتین که اظهاراتش در بحبوحه تنش‌های فزاینده بین مسکو و پایتخت‌های اروپایی بیان می‌شود، در عین حال بمب‌افکن‌های غربی را متهم کرد که در ۲۰ کیلومتری در نوار مرزی روسیه پرواز و سلاح‌های بسیار خطرناکی حمل می‌کنند.

او نسبت به عبور از «خط قرمز» هشدار داد. وی افزود: «غرب به اندازه کافی هشدارهای روسیه برای عبور نکردن از خط‌ قرمزها را جدی نمی‌گیرد و مسکو باید تضمین‌های امنیتی جدی از غرب دریافت کند.» وی تصریح کرد که روسیه بسیار جدی است.

وی تاکید کرد که مذاکرات برای حل مناقشه در شرق اوکراین به سمت بن‌بست پیش می‌رود. وی همچنین غرب را به استفاده از بحران مهاجران در بلاروس علیه مینسک متهم کرد.

رئیس جمهوری روسیه به ناتو هم اعتراض کرد و گفت که این نهاد همه ساز و کارهای گفت‌وگو را نابود کرده است.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو دوشنبه گذشته گفته بود که در هفته‌های اخیر شاهد تمرکز زیاد و غیرعادی نیروهای روسیه در نزدیکی مرزهای اوکراین بوده‌اند.

از سوی دیگر برخی از تصاویر ماهواره‌ای نیز نشان می‌دهند که حدود هزار خودروی نظامی در ۲۵۰ کیلومتری مرز اوکراین مستقر شده‌اند.

ناتو، واشنگتن، پاریس و برلین در روزهای اخیر تقویت نیروهای روسیه در مرزهای شرقی اوکراین را محکوم کرده‌اند، جایی که جنگ با جدایی طلبان هوادار روسیه از سال ۲۰۱۴ در جریان است. در همان سال مسکو شبه جزیره کریمه را ضمیمه خاک خود کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خارجه آمریکا: نگران تهاجم دوباره روسیه به اوکراین هستیم

پوتین: بریکس می‌تواند به راه حل سیاسی مناقشه غزه کمک کند

نوه‌ شارل دوگل با طرح ادعای «شکست غرب» در جنگ اوکراین به دنبال کسب تابعیت روسیه است