وزیر دفاع کلمبیا بازداشت دو عضو حزب‌الله لبنان در این کشور را تایید کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پرچم حزب الله لبنان/ عکس آرشیوی است
پرچم حزب الله لبنان/ عکس آرشیوی است   -   کپی رایت  AP Photo

دیه گو مولانو، وزیر دفاع کلمبیا می‌گوید دو فرد مرتبط با حزب‌الله لبنان حدود دو ماه پیش در این کشور بازداشت شده‌اند. آقای مولانو در گفتگو با نشریه «ال تیمپو» که متن مصاحبه روز یکشنبه ۱۴ نوامبر منتشر شد، نسبت به «حضور حزب‌الله در ونزوئلا و ارتباطش با گروههای تروریستی و تامین مالی آنها» ابراز نگرانی کرده است.

وزیر دفاع کلمبیا با اشاره به تشکیل جلسات متعدد با حضور نیروهای اطلاعاتی و امنیتی کشور، به «ال تیمپو» گفت که این دو عضو حزب‌الله پیش از ارتکاب یک عمل «جنایتکارانه» بازداشت و از کلمبیا اخراج شده‌اند. 

دیه گو مولانو در گفتگو با این نشریه اسپانیایی زبان تصریح کرد که فعالیت‌های حزب‌الله لبنان در این کشور به ظن «عملیات جنایتکارانه» تحت نظر است. او گفت: «دو ماه پیش در مواجهه با یک مورد مجبور شدیم برای دستگیری و اخراج دو تبهکار که از طرف حزب‌الله لبنان برای انجام یک عمل جنایتکارانه در خاک کلمبیا ماموریت داشتند، عملیاتی را انجام دهیم.»

آقای مولانو اطلاعات بیشتری از نحوه دستگیری این دو مظنون و برنامه احتمالی آنها ارائه نکرد اما روزنامه «ال‌ تیمپو» به نقل از منابعی در سرویس امنیت ارتش کلمبیا ادعا کرده که برخی از شیعان لبنانی که تعدادشان در بوگوتا قابل توجه است، از تجار و دیپلمات‌های آمریکایی و اسراییلی در این کشور «جاسوسی» می‌کنند.

حزب‌الله که روابط بسیار نزدیکی با رژیم ایران دارد پیش‌تر از برنامه خود برای حضور گسترده‌تر در آمریکای لاتین خبر داده بود. تهران و کاراکاس به ویژه از زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد روابط گرمی دارند و حضور اقتصادی ایران و کارگزاران آن طی سال‌های اخیر در ونزوئلا چشمگیر بوده است.

در همین حال دیه گو مولانو که مواضع «عجولانه‌اش» در توصیف کردن ایران به عنوان «یک دشمن» در جریان سفر هفته پیش به اسرائیل جنجالی شده بود، تصریح کرد که کلمبیا برای توصیف هیچ کشوری از واژه «دشمن» استفاده نمی‌کند. با این حال وزیر دفاع کلمبیا مجددا بر نگرانی‌ها از برنامه هسته‌ای ایران و حمایت تهران از رژیم نیکلاس مادورو در ونزوئلا تاکید کرد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

بوگوتا همواره کاراکاس را به حمایت از شورشیان فارک متهم کرده است. کلمبیا در زمره آن دسته از کشورهای آمریکای لاتین است که با رژیم مادورو روابط خوبی ندارد. روابط کلمبیا و ونزوئلا چندین سال است که بحرانی است و مرزهای دو کشور از سال ۲۰۱۵ میلادی بسته شده است.