برای نخستین‌بار در تاریخ کلمبیا اپوزیسیون چپ‌گرا و چریک‌سابق در انتخابات ریاست‌ جمهوری پیروز شد

جشن پیروزی گوستاوو پترو، رئیس‌جمهور منتخب کلمبیا در کنار فرانسیا مارکز ۱۹ ژوئن ۲۰۲۲
جشن پیروزی گوستاوو پترو، رئیس‌جمهور منتخب کلمبیا در کنار فرانسیا مارکز ۱۹ ژوئن ۲۰۲۲ Copyright AP Photo
نگارش از مریم عباسی‌زاده با استفاده از  AFP and AP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پیروزی گوستاوو پترو حاکی از تغییرات بنیادین در سیاست‌های رئیس‌ جمهور در کشوری با پیشینه جنگ‌های چریکی است که چپ‌ها برای مدت‌ها از رسیدن به این پست بی‌بهره مانده بودند.

آگهی

نتایج رسمی انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا نشان می‌دهد که برای نخستین بار در تاریخ این کشور، یک چهره چپ‌گرا به پیروزی رسیده است. دور دوم این انتخابات روز یکشنبه ۱۹ ژوئن برگزار شد و گوستاوو پترو در رقابتی شانه به شانه با رودولفو هرناندز موفق به کسب ۵۰.۴۹ درصد آٰرا شد.

آقای پترو ۶۲ ساله که سابقه فعالیت چریکی و همچنین شهرداری بوگوتا را در کارنامه دارد، در یک پیام توئیتری پیروزی خود را روز جشن ملت توصیف کرد و گفت: «بیایید همه با هم اولین پیروزی مردمی را در کشورمان جشن بگیریم».

این چهره اپوزیسیون با کسب ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار رای و حدود ۷۰۰ هزار رای اختلاف نسبت به آقای هرناندز، به مقام ریاست جمهوری کلمبیا انتخاب شد. فرانسیا مارکز یکی از زن‌های مشهور آفریقایی‌تبار کلمبیا و از فعالان مشهور حقوق بشر و محیط‌ زیست این کشور، معاون وی در این دوره ۴ ساله خواهد بود. 

رودولفو هرناندز، تاجر میلیاردر و فعال در حوزه املاک و مستغلات در دور اول با شگفتی‌سازی، نامزد راست‌گرایان را که تاکنون همواره پست ریاست جمهوری را در اختیار داشتند، کنار زد.

ایوان دوکه مارکز، رئیس‌ جمهوری فعلی و محافظه‌کار کلمبیا بلافاصله این پیروزی را به نامزد چپ‌گرایان تبریک گفت و آقای هرناندز هم شکست خود را پذیرفت.

پیروزی گوستاوو پترو حاکی از تغییرات بنیادین در سیاست‌های رئیس‌جمهور در کشوری با پیشینه جنگ‌های چریکی است که چپ‌ها برای مدت‌ها از رسیدن به این پست بی‌بهره مانده بودند. آقای پترو خود یکی از چریک‌های شورشی‌ و از اعضای گروهی موسوم به جنبش «آوریل ۱۹» بود که پیش‌تر مورد عفو قرار گرفته بود.

طبق آمارهای رسمی ۵۸ درصد واجدین شرایط در دور دوم این انتخابات شرکت کرده بودند که بالاترین میزان طی دو دهه اخیر محسوب می‌شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر دفاع کلمبیا بازداشت دو عضو حزب‌الله لبنان در این کشور را تایید کرد

بوگوتا: حمله به هلی‌کوپتر رئیس‌جمهوری کلمبیا در ونزوئلا طراحی شده بود

انتحابات روسیه؛ پوتین از مردم خواست در دوران «سخت» کنونی برای کشورشان رأی بدهند