Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بوگوتا: حمله به هلی‌کوپتر رئیس‌جمهوری کلمبیا در ونزوئلا طراحی شده بود

Colombia President Attack
Colombia President Attack Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این دو همسایه از سال ۲۰۱۹ میلادی که کلمبیا انتخاب مجدد نیکلاس مادورو به مقام ریاست جمهوری را به رسمیت نشناخت، با یکدیگر روابط دیپلماتیک ندارند.

آگهی

دولت کلمبیا روز پنج‌شنبه ادعا کرد که حمله ماه گذشته به هلی‌کوپتر ایوان دوکه، رئیس جمهور این کشور، در ونزوئلا و توسط چریک‌های مخالف دولت و یک افسر پیشین ارتش کلمبیا برنامه‌ریزی شده بود.

دیه‌گو مولانو، وزیر دفاع کلمبیا به خبرنگاران گفت: «سه نفر از افراد دخیل در این حمله دستگیر شده‌اند و روشن است که این حمله در ونزوئلا برنامه‌ریزی شده بود.»

هلی‌کوپتر رئیس جمهوری کلمبیا در ۲۵ ژوئن در حالی که از ساردیناتا رهسپار کوکوتا بود، در نزدیکی فرودگاه کوکوتا هدف چند گلوله قرار گرفت؛ به نظر می‌رسد که مهاجمان با تفنگ هلی‌کوپتر او را هدف گرفته بودند.

در زمان وقوع این حمله وزیر دفاع همچنین وزیر کشور و برخی دیگر از مقامات کلمبیا به همراه ایوان دوکه در داخل هلی‌کوپتر بودند.

هیچ یک از سرنشینان هواپیما آسیب ندید اما عکس‌های منتشر شده از سوی دفتر رئیس جمهوری کلمبیا نشان می‌داد که به دم و تیغه اصلی هلی‌کوپتر ضربه وارد شده است.

فرانسیسکو باربوسا، دادستان کل کلمبیا نیز روز پنج‌شنبه اعلام کرد یکی از کسانی که در پی این حمله دستگیر شده، آندرس فرناندو مدینا نام دارد که یک کاپیتان بازنشسته ارتش کلمبیا است. او متهم است که «طراحی و اجرا کننده» این حمله بوده است.

دادستان همچنین اعلام کرد که در جریان تحقیقات، دو تفنگ AK47 متعلق به ارتش ونزوئلا را در فاصله کمی از محل حمله پیدا کرده‌اند.

ده روز پیش از آن در همان منطقه، حمله به یک پایگاه نظامی ۴۴ زخمی بر جای گذاشته بود. دادستان کل ادعا کرد که مخالفان عضو فارک در پشت هر دو حمله قرار داشته‌اند.

مقامات کلمبیایی هفت نفر دیگر را نیز به اتهام دست داشتن در حمله به این پایگاه نظامی دستگیر کرده‌اند.

همه این دستگیری‌ها در منطقه‌ای در نزدیکی مرز ونزوئلا انجام شده؛ جایی که چریک‌هایی که مخالف توافق صلح سال ۲۰۱۶ فارک و دولت کلمبیا بودند، مستقر هستند.

ایوان دوکه تا کنون بارها نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا را متهم کرده که به مخالفان فارک پناه داده است.

دیه‌گو مولانو، وزیر دفاع کلمبیا نیز روز پنج‌شنبه اعلام کرد که «رژیم مادورو به تروریست‌ها پناه می‌دهد. یعنی به افرادی که حمله علیه نهادهای کلمبیا را برنامه‌ریزی می‌کنند».

بوگوتا و کاراکاس از سال ۲۰۱۹ میلادی که کلمبیا انتخاب مجدد نیکلاس مادورو به مقام ریاست جمهوری را به رسمیت نشناخت، با یکدیگر روابط دیپلماتیک ندارند.

کلمبیا و ونزوئلا حدود ۲۲۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برای نخستین‌بار در تاریخ کلمبیا اپوزیسیون چپ‌گرا و چریک‌سابق در انتخابات ریاست‌ جمهوری پیروز شد

عذرخواهی نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا به خاطر سخنرانی در حالت مستی

تداوم اعتراض‌های ضددولتی در کلمبیا؛ صدها دانشجو در بوگوتا تظاهرات کردند