Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

خط و نشان تهران و کاراکاس برای واشنگتن؛ آیا کشتی ایرانی آلومینا بار زده است؟

نفتکش ایرانی که در ماه می در یکی از بنادر ونزوئلا پهلو گرفت
نفتکش ایرانی که در ماه می در یکی از بنادر ونزوئلا پهلو گرفت Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اگر چه برقراری رابطه تجاری میان دو کشور امری عادی است اما با توجه خط و نشان‌هایی که آمریکا برای ایران و ونزوئلا و این دو کشور برای آمریکا می‌کشند، این رابطه تجاری می‌تواند آمریکا را به عنوان کشور واضع تحریم ها به چالش بکشد.

آگهی

ایران و ونزوئلا پس از آن که آمریکا تحریم‌های گسترده اقتصادی و سیاسی علیه‌شان وضع کرد، تقویت روابط تجاری بین یکدیگر را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

برخی تحلیل‌گران اقتصادی از رابطه تجاری ایران و ونزوئلا با عنوان رابطه تجاری برد ـ برد برای دو کشور نام برده‌اند. اتخاذ این سیاست زمانی جدی شد که پنج نفتکش ایرانی محموله بنزین خود را در بنادر ونزوئلا با وجود تهدیدهای آمریکا تخلیه کردند.

آمریکا این اقدام را مغایر با تحریم های مصوب خود علیه ونزوئلا دانست اما مشخص نکرد که چه اقدام عکس‌العملی در این خصوص انجام خواهد داد. ایران و ونزوئلا هم مشخص نکردند که پول این محموله‌های بنزین چگونه به ایران پرداخت شده یا می‌شود اما آمریکا گفت که ونزوئلا در ازای این محموله‌ها طلا به ایران پرداخت کرده است.

پس از این خط و نشان‌ها بود که آمریکا در اواسط ماه اوت اعلام کرد چهار نفتکش را که به مقصد ونزوئلا در حرکت بوده‌اند توقیف کرده است. وزارت دادگستری آمریکا با تأکید بر اینکه محموله‌های سوختی در این نفتکش‌ها متعلق به سپاه پاسداران بوده است، از آن به عنوان بزرگ‌ترین توقیف محموله سوختی ایران یاد کرد. ایران نیز در پاسخ به این ادعا اعلام کرد که این کشتی‌ها با پرچم ایران نبوده‌اند.

مواد غذایی یا آلومینا

روز چهارشنبه خبرگزاری رویترز در خبری اختصاصی اعلام کرد که یک کشتی با پرچم ایران پس از تحویل محموله‌اش در بندر ونزوئلا، یک محموله آلومینا بارگیری کرده است. البته در این خبر به مقصد این کشتی با محموله آلومینا اشاره نشده است.

آلومینا یا اکسید آلومینیوم که اصطلاحاً آن را بوکسیت نیز می‌نامند، به عنوان ماده اصلی در تولید آلومینیم مورد نیاز شرکت‌های صنایع فلزی آلومینیومی است که این شرکت‌ها در فهرست تحریم‌های آمریکا علیه ایران قرار دارند. آلومینا یکی از مواد سرامیکی مهم است که کاربردهای متنوعی در زمینه‌های مختلف صنعتی دارد.

پیش از این در اواخر ماه ژوئن اعلام شده بود که یک کشتی باری ایرانی با نام «گلسان» در بندر لاگوایرا در ونزوئلا پهلو گرفته است. سفارت ایران در ونزوئلا در آن زمان اعلام کرد که این کشتی حامل مواد غذایی است. رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران نیز به خبرگزاری فارس گفت که محصولات غذایی و کشاورزی ارسال شده به ونزوئلا شامل چیپس، پفک و ماکارونی است. او همچنین با اشاره به اولویت صادرات غیرنفتی در روابط تجاری میان تهران و کاراکاس گفت که پروتکل‌های تهاتری یا معامله پایاپای در دستور کار است.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران در ادامه خبر داد که ونزوئلا نیز در مقابل مواد اولیه محصولات صنعتی و غذایی و بخش کوچکی از محصولات کشاورزی مانند انبه و آناناس به ایران صادر می کند.

از همین رو سفارت ایران در ونزوئلا اعلام کرد که قراردادهای تجاری امضا شده میان تهران و کاراکاس با ارسال اولین محموله میوه به ایران نهایی شده است. تلویزیون دولتی ونزوئلا نیز ۲۵ اوت اعلام کرد که کشتی گلسان در حال انتقال میوه‌های ونزوئلایی به ایران است. ظرفیت این کشتی باری ۲۲ هزار و ۸۸۲ تن اعلام شده است.

در هر حال گسترش روابط اقتصادی ایران و ونزوئلا که هر دو عضو اوپک هستند، تلاش‌های آمریکا برای مهار دولت‌های تهران و کاراکاس را تحت الشعاع قرار داده است. آمریکا با تشدید تحریم‌ها تلاش می‌کند تا هم دولت مادورو در ونزوئلا را سرنگون کند و هم می‌خواهد برنامه‌های هسته‌ای ایران را تعطیل سازد.

بنابراین اگر چه برقراری رابطه تجاری میان دو کشور امری عادی است اما با توجه خط و نشان‌هایی که آمریکا برای ایران و ونزوئلا و این دو کشور برای آمریکا می‌کشند، این رابطه تجاری می‌تواند آمریکا را به عنوان کشور واضع تحریم ها به چالش بکشد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان اتکا در ونزوئلا سوپرمارکت ایرانی تاسیس کرد

اقدام تازه آمریکا برای توقیف نفتکش‌های ایرانی در مسیر ونزوئلا

واکنش‌ها به نخستین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری: بی‌رمق، حوصله‌بر و فاقد برنامه اقتصادی