سازمان اتکا در ونزوئلا سوپرمارکت ایرانی تاسیس کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
VTV GOVERNMENT TELEVISIO
VTV GOVERNMENT TELEVISIO   -   کپی رایت  AP

نخستین سوپرمارکت ایرانی با حضور محدود مقام‌های سیاسی و دیپلماتیک دو کشور ایران و ونزوئلا در شرق کاراکاس رسما افتتاح شد.

دلسی رودریگز، معاون اول رئیس جمهوری ونزوئلا که در کنار عیسی رضایی مالک سوپرمارکت «مگاصیص» ایستاده بود، گفت: «ما پتانسیل‌های جمهوری اسلامی ایران را دیده‌ایم، اینکه با وجود تحریم‌ها توانسته‌اند بیش از دو هزار کالای خود را در اینجا به نمایش بگذارند. بیش از هزار محصول کشاورزان ونزوئلایی نیز در این سوپر مارکت ارایه خواهد شد تا نشانی از اتحاد بین بخش‌های خصوصی ایران و ونزوئلا برای خدمت
به مردم ونزوئلا باشد.»

جالب است بدانید نام «مگاصیص» از نام یک روستا از توابع بخش مرکزی شهرستان دشت آزادگان در استان خوزستان برگرفته شده است
که در همان سال های اولیه جنگ ایران و عراق صحنه درگیری نظامی دو کشور بود.  

عیسی رضایی، تاجر ایرانی و مالک این سوپرمارکت در این مراسم با اشاره به تاثیر تحریم های آمریکا بر اقتصاد دو کشور گفت: «دست‌کم ما کشورهایی که اینچنین تحریم می‌شویم می‌توانیم بین خودمان مراوده داشته باشیم. بسیاری از کالا را شما دارید که در ایران به کار ما می‌آید و بسیاری از کالاها که شما نیاز دارید و می‌توانیم به شکلی این مراوده به وجود آوریم.»

AP Photo
VTV GOVERNMENT TELEVISIONAP Photo

آقای رضایی همچنین اعلام کرد که سرمایه‌گذاری اولیه در فاز نخست راه اندازی این سوپرمارکت ۱۰ میلیون دلار بوده است.

تاجر ایرانی مالک مگاصیص کیست؟

در کارنامه عیسی رضایی سمت‌ها و مناصب مختلفی وجود دارد. او نایب رئیس هیئت‌مدیره موسسه اعتباری کوثر بوده و مدیرعامل کنونی سازمان اتکا است.

آقای رضایی مدتی هم ذیحساب و مدیرمالی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا بوده و بازرس قانونی موسسه حسابرسی بنیاد تعاون سپاه.

معاونت مالی بنیاد تعاون بسیج، بازرس قانونی بنیاد تعاون تاجا، مدیرعامل شرکت حسابرسی کوثر، معاون اداری مالی موسسه مالی و اعتباری مهر، عضو در هیات‌مدیره شرکت سرمایه‌گذاری ایرانیان و عضویت در هیات‌مدیره سازمان اتکا بخش کوچکی از سمت‌هایی است که او در این سالها بر عهده داشته است.

آقای رضایی همچنین رئیس هیات‌مدیره شرکت وانیران (ایران-ونزوئلا) است.

AP Photo
عیسی رضایی، مالک مگاصیصAP Photo

اسکورت نظامی نفتکش‌های ایرانی حامل بنزین

ایران از ماه آوریل و در تقابل با تحریم‌های ایالات متحده علیه بخش انرژی دو کشور ایران و ونزوئلا، تلاش کرد تا با ارسال حدود ۱.۵ میلیون بشکه بنزین توسط ۵ فروند نفت‌کش خود، کاراکاس را در مهار بحران کمبود سوخت یاری کند.
به دنبال تهدیدهای واشنگتن در قبال این اقدام ایران، نفت‌کش‌های ایرانی تحت اسکورت هوایی و دریایی ارتش ونزوئلا در بنادر این کشور پهلو گرفتند.