Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

موج جدی شیوع کرونا در اروپا؛ بازگشت محدودیت‌ها به هلند

یک مرکز واکسیناسیون کووید-۱۹ در آلمان
یک مرکز واکسیناسیون کووید-۱۹ در آلمان Copyright ap
Copyright ap
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مرکز کنترل بیماری‌های اروپا می‌گوید وضعیت شیوع ویروس کرونا در ۱۰ کشور این منطقه «به‌شدت نگران‌کننده» و در ۱۰ کشور دیگر «نگران‌کننده» است.

آگهی

در حالی که اروپا بار دیگر به مرکز جهانی شیوع ویروس کرونا تبدیل می‌شود، محدودیت‌ها برای مقابله با بروز دوباره بحران سلامتی و اشباع بیمارستان‌ها در کشورهای مختلف همزمان با آغاز فصل سرد باز می‌گردند. 

آژانس کنترل بیماری‌های اروپا روز جمعه اعلام کرد وضعیت بیماری کووید-۱۹ در ۱۰ کشور «به‌شدت نگران‌کننده» و در ۱۰ کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا «نگران‌کننده» است. 

بالا رفتن دوباره شمار مبتلایان به ویروس کرونا و افزایش پذیرش بیماران کووید در بیمارستان‌ها و به‌ویژه بخش مراقبت‌های ویژه، نگرانی‌ها از فرسایش مجدد توان کادرهای درمانی را دوچندان کرده است. 

به‌گفته آژانس کنترل بیماری‌های اروپا وضعیت شیوع ویروس کرونا در بلژیک، لهستان، هلند، بلغارستان، کرواسی، جمهوری چک، استونی، یونان، مجارستان و اسلونی «به‌شدت نگران‌کننده» است. 

این خبر در حالی اعلام می‌شود که کشورهای عضو اتحادیه اروپا با اجرای کارزار گسترده واکسیناسیون، در آغاز فصل تابستان بسیاری از محدودیت‌های مرتبط با بیماری کووید را لغو کرده بودند. با این حال اثر مثبت واکسیناسیون در حال حاضر و با وجود ثبت آمارهای بی‌سابقه ابتلا در کشوری نظیر آلمان، در میزان پایین مرگ‌ومیر مشهود است. 

اروپا در حالی با موج پنجم ویروس کرونا دست به گریبان می‌شود که موج چهارم این بیماری در بسیاری از کشورها، در اواسط تابستان امسال و همزمان با کارزار واکسیناسیون عمومی در مدت کوتاهی و بدون برجا گذاشتن قربانیان پرشمار، خاموش شد. 

بازگشت محدودیت‌های کرونایی به هلند

مارک روته، نخست وزیر موقت هلند روز جمعه در یک نشست خبری مشترک با وزیر بهداشت این کشور از بازگشت محدودیت‌های کرونایی از روز شنبه خبر داد. 

آقای روته گفت با وجود آنکه ۱۵ روز پیش زدن ماسک در اماکن عمومی بار دیگر اجباری شد و دستگاه‌های دولتی تلاش خود برای رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی را از سر گرفتند، این تدابیر عملا بی‌فایده بوده و ما مجبوریم برای جلوگیری از بحرانی شدن شرایط بار دیگر محدودیت‌ها را از سر بگیریم. 

به گفته رئیس دولت هلند، در سه هفته آینده، رستوران‌ها، کافه‌ها، میکده‌ها و مراکز تجاری باید ساعت ۸ شب تعطیل شوند. دیگر مراکز تجمع شهروندان و به‌ویژه مکان‌های تفریحی، فرهنگی و ورزشی هم باید ساعت ۶ عصر به کار خود خاتمه دهند. به‌علاوه، حضور افراد در محل کار، به‌جز موارد ویژه و با نظارت کارفرما،‌ مشروط به ارائه گذرنامه سلامت می‌شود. کسانی که این گذرنامه را نداشته باشند، از امکان دسترسی به کافه‌ها، رستوران‌ها و میکده‌ها محروم می‌شوند. 

همزمان با کنفرانس خبری نخست وزیر موقت هلند، شماری از شهروندان خشمگین از بازگشت‌ محدودیت‌ها در شهر لاهه تجمع برگزار کردند و با ماموران پلیس درگیر شدند. هلند از اولین کشورهای اروپایی بود که سال گذشته و در جریان موج سوم ویروس کرونا صحنه تظاهرات گسترده و عمدتا خشونت‌بار شهروندان معترض بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دستور قرنطینه سراسری ۱۰ روزه برای افراد واکسینه نشده در اتریش؛ متخلفان جریمه می‌شوند

نتیجه یک پژوهش علمی: واکسن کووید تأثیری کوتاه مدت بر عادت ماهیانه زنان دارد

انسان‌ها چگونه بدون واکسن زنده‌ ماندند؟