نفتکش ویتنامی که سپاه پاسداران توقیف کرده بود به آب‌های بین‌المللی بازگشت

عکسی که نفتکش «ساتیس» را در تصاویر منتشرشده از سوی سپاه پاسداران ایران نشان می‌دهد
عکسی که نفتکش «ساتیس» را در تصاویر منتشرشده از سوی سپاه پاسداران ایران نشان می‌دهد   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

بررسی داده‌های رفت و آمدهای دریایی نشان می‌دهد که نفتکش «ساتیس» بندرعباس را ترک کرده و وارد آب‌های بین‌المللی شده است.

یک کشتی نفتکش متعلق به ویتنام که توسط سپاه پاسداران ایران توقیف شده بود روز چهارشنبه ۱۹ آبان (۱۰ نوامبر) آزاد شد.

بررسی داده‌های رفت و آمدهای دریایی نشان می‌دهد که نفتکش «ساتیس» (Sothys) بندرعباس را ترک کرده و وارد آب‌های بین‌المللی شده است. توقیف این کشتی آخرین مورد از تنش‌های دریایی بین ایران و دیگر کشورها بر سر انتقال نفت از خلیج فارس و دریای عمان بود. شاهرخ ناظمی، سخنگوی هیات نمایندگی ایران در سازمان ملل خروج نفتکش «ساتیس» از آب‌های سرزمینی ایران را تائید کرد.

گزارشی از اظهارنظر احتمالی مقامات ویتنام درباره آزادسازی نفتکش توقیف شده این کشور منتشر نشده است. هانوی پیش از این اعلام کرده بود که در حال مذاکره با مقامات ایران درباره سرنوشت این نفتکش و خدمه آن است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

از وضعیت خدمه کشتی «ساتیس» و سرنوشت آنها نیز اطلاعی در دست نیست. نیروهای سپاه پاسداران ایران روز ۲۴ اکتبر (دوم آبان) کنترل این نفتکش را به دست گرفته بودند. برخی کارشناسان احتمال تلاش این کشتی برای انتقال نفت خام ایران به کشورهای آسیایی را مطرح کرده بودند.

صدا و سیمای ایران روز ۱۲ آبان تصاویری از توقیف نفتکش «ساتیس» را پخش کرده بود. روایت‌های تهران و واشنگتن از توقیف این کشتی با یکدیگر متناقض بود. ایران مدعی بود که آمریکا به دنبال مصادره یک نفتکش حامل نفت ایران بوده است. بنا به این روایت نیروهای سپاه پاسداران وارد عرشه نفتکش شدند و با وجود تعقیف آن از سوی ارتش آمریکا توانستند آن را به آب‌های سرزمینی ایران ببرند.

در مقابل وزارت دفاع آمریکا ضمن تکذیب تلاش این کشور برای توقیف یک نفتکش حامل نفت ایران گفته بود که نیروهای ایالات متحده شرایط را رصد می‌کردند اما اقدامی برای بازپس‌گیری نفتکش انجام ندادند.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا تاکنون به خبر رفع توقیف نفتکش «ساتیس» واکنش نشان نداده است.

مطالب مرتبط