آزادی نفتکش «دزدیده شده» در دریای عمان؛ واکنش پنتاگون و «تانکر ترکرز» به ادعای ایران

Iran Vietnam Ship Seized
Iran Vietnam Ship Seized Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی با استفاده از  نیویورک تایمز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پنتاگون ضمن «مضحک» خواندن ادعای ایران اعلام کرد: «این اصلا حقیقت ندارد و اقدامات ایران یعنی سوار شدن غیرقانونی و توقیف یک کشتی تجاری، نقض آشکار مقررات بین‌المللی است.»

آگهی

وبسایت «تانکر ترکرز» که یک سرویس آنلاین مستقل است و به ردیابی محموله‌های نفتی در آب‌های مناطق مختلف جغرافیایی می‌پردازد، در واکنش به ادعای اخیر ایران مبنی بر اینکه موفق شده در ۲۴ اکتبر یک نفتکش «دزدیده شده» حاوی نفت این کشور را از نیروهای آمریکایی در دریای عمان پس بگیرد، دو اطلاعیه صادر کرد.

در این اطلاعیه‌ها که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، آمده است: «تانکر SOTHYS متعلق به یک شرکت ویتنامی است و با پرچم ویتنام حرکت می‌کند. این نفت‌کش که هیچ ارتباطی با ایالات متحده ندارد، وظیفه داشت نفت خام ایران را به چین منتقل کند اما از سوی چین رد شد و به کشور [مبدأ] بازگشت. این نفت‌کش در تاریخ ۲۴/۲۵ اکتبر در کنار گشت نیروی دریایی آمریکا حرکت کرد و سپس توسط سپاه به ایران هدایت شد.»

روز گذشته جان کربی، سخنگوی پنتاگون نیز ادعای اخیر ایران مبنی بر اینکه با حملۀ کماندوهای سپاه پاسداران، تلاش نیروی دریایی آمریکا برای تصاحب یک نفتکش حامل نفت ایران ناکام مانده را «کاملا دروغ» خواند و گفت: «تنها کسی که چیزی را توقیف کرد، ایرانی‌ها بودند.»

کربی ضمن «مضحک» خواندن این ادعا افزود: «این اصلا حقیقت ندارد. و من اضافه می‌کنم که اقدامات ایران یعنی سوار شدن غیرقانونی و توقیف یک کشتی تجاری، نقض آشکار مقررات بین‌المللی است.»

یک مقام ارشد پنتاگون نیز به شرط ناشناس ماندن به خبرگزاری فرانسه گفت: «نیروی دریایی ایالات متحده تلاشی برای مصادره نفت‌کش SOTHYS نکرد.»

او افزود که ناوشکن The Sullivans ایالات متحده ناظر این حادثه بود اما هیچ اقدامی نکرد و از سوی قایق‌های تندروی ایرانی که نزدیک شده بودند نیز تهدید نشد.

او گفت: «به ما دستور داده شده بود که از نزدیک شرایط را رصد کنیم اما مداخله‌ای صورت نگیرد. ما دیدیم که نیروهای ایرانی یک شناور را محاصره کردند، واردش شدند و توقیفش کردند. بعد هم آن را به آب‌های ایران بردند.»

تلاش ویتنام برای حل و فصل حادثه

همزمان رسانه‌های بین‌المللی روز پنج‌شنبه از مذاکره ویتنام با مقامات ایرانی دربارۀ نفتکش توقیف شده این کشور در ماه گذشته و تلاش ویتنام برای کسب اطمینان از ایمنی خدمه خبر دادند.

خبرگزاری رویترز به نقل از فام توهانگ، سخنگوی وزارت خارجه ویتنام نوشت که گفتگوهای دیپلماتیک در تهران و هانوی «برای حل و فصل این حادثه و اطمینان از ایمنی و رفتار انسانی با خدمه ویتنامی نفتکش» ادامه دارد.

او تاکید کرد که وزارت خارجه به نظارت دقیق اوضاع ادامه خواهد داد و با مقامات ایرانی برای حل و فصل این پرونده طبق قوانین همکاری خواهد کرد و در عین حال، اقدامات لازم را برای تضمین حقوق و منافع مشروع شهروندان ویتنامی انجام خواهد داد.

وبسایت «تانکر ترکرز» در پیامی جداگانه نیز ضمن انتشار تصویری از مسیر حرکت این نفتکش به چین و بازگشت آن به ایران نوشت: «شرکت SOTHYS تلاش کرد ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام ایران را تحویل چین دهد اما رد شد. سپس این نفت‌کش به ایران برگشت و در بندرعباس لنگر انداخت. این نفت‌کش دیروز به تنگه هرمز منتقل شد.»

اقدامی تلافی جویانه؟

برخی از کاربران وابسته به سپاه پاسداران ایران در شبکه‌های اجتماعی روایت دیگری را نقل می‌کنند. آنها می‌گویند نفت‌کش توقیف شده، یکی از چهار نفت‌کشی بوده است که نفت ایران را به مقصد ونزوئلا حمل کرده و در اوت سال گذشته در اقیانوس اطلس از سوی ایالات متحده توقیف شده است.

به گفته آنها مقامات ایرانی از آن زمان منتظر بودند تا این نفتکش به سواحل آنها نزدیک شود تا آن را پس بگیرند.

سید محمد مرندی، تحلیلگر مقیم تهران و نزدیک به دولت در توییتر نوشت: «اکنون نفتکش با همان کاپیتان و خدمه و تحت حفاظت ارتش آمریکا توسط نیروی دریایی سپاه توقیف شده است.»

به گفته این گروه از کاربران، ایران تلافی کرده است تا نشان دهد تصرف نفت این کشور در آب‌های بین‌المللی بی‌پاسخ نخواهد ماند.

ایران پیش از این در سال ۲۰۱۹ میلادی نیز در واکنش به توقیف یک نفتکش ایرانی توسط نیروهای بریتانیایی در نزدیکی جبل الطارق، یک نفتکش آن کشور را توقیف کرد.

با این وجود، دیگر سخنگوی پنتاگون این ادعا را رد کرد و افزود نفت‌کش توقیف شده اخیر توسط سپاه، همان نفتکشی نیست که سال گذشته توسط ایالات متحده توقیف شده بود.

سرگرد راب لودویک در ایمیلی به نیویورک تامیز نوشت: «کشتی که در ۲۴ اکتبر توسط نیروهای ایرانی توقیف شد، در ماجرای ۸ ماه پیش ایران و ونزوئلا دخیل نبود.»

آگهی

چرا موضوع توقیف نفتکش در ۲۴ اکتبر دیر آشکار شد؟

به گفتۀ یک مقام آمریکایی، واشنگتن خبر توقیف نفت‌کش ویتنامی توسط سپاه را به دلیل حساسیت‌های دیپلماتیک فعلی با ایران منتشر نکرده بود.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون در این باره گفت: «علت اینکه چرا امروز درباره این موضوع صحبت می‌کنم، این است که امروز ایرانی‌ها در مورد آن دروغ گفتند. ما هر روز ترافیک دریایی را در آنجا زیر نظر داریم و همه آنها در حدی نیستند که یک بیانیه مطبوعاتی منتشر کنیم.»

ایران ماجرای توقیف نفتکش حاوی نفت ایران در دریای عمان را همزمان با برگزاری مراسم چهل و دومین سالگرد اشغال سفارت ایالات متحده در تهران رسانه‌ای کرد.

ایران در زمان انتشار این خبر، تصاویری را نیز از رسانه ملی خود پخش کرد که نشان می‌داد کماندوهای ایرانی  با هلی‌کوپتر به عرشه کشتی می‌روند و چند قایق تندرو نیز در اطراف نفتکش می‌چرخند و صدایی به زبان انگلیسی به کشتی آمریکایی هشدار می‌دهد که منطقه را ترک کند.

یکی از مقامات آمریکایی با رد این روایت، اعلام کرد که برخی از قایق‌های تندروی سپاه به ناو The Sullivans نزدیک شده‌اند اما تهدیدی نکرده‌اند.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سپاه پاسداران از «خنثی کردن» تلاش آمریکا برای مصادره نفت ایران خبر داد

بیانیه گروه ۷: تمام شواهد به وضوح از نقش ایران در حمله به نفتکش در دریای عمان حکایت دارد

رهبران «گروه ۷» از تلاش جمعی برای تثبیت اوضاع همچنین احتمال وضع تحریم‌های جدید علیه ایران خبر دادند