سپاه پاسداران از «خنثی کردن» تلاش آمریکا برای مصادره نفت ایران خبر داد

قایق‌های تندرو سپاه
قایق‌های تندرو سپاه   -  Copyright  AFP
نگارش از یورونیوز فارسی

رسانه‌های داخل ایران به نقل از سپاه پاسداران خبر دادند که نیروی دریایی سپاه مانع ازمصادره نفت ایران توسط نیروی دریایی آمریکا شد.

تلویزیون دولتی ایران روز چهارشنبه از برخورد نظامی میان سپاه پاسداران و نیروی دریایی آمریکا در دریای عمان خبر داد.

به گزارش شبکه خبر نیروهای دریایی امریکا یک نفتکش حامل نفت صادراتی ایران را در دریای عمان مصادره کرد و با انتقال نفت آن به یک نفتکش دیگر، آن را به سوی مقصدی نامعلوم هدایت کرد.

در واکنش به این اقدام نیروی دریایی آمریکا، آنگونه که شبکه خبر گزارش می‌دهد، نیروی دریایی سپاه با اجرای عملیات هلی‌برن بر روی عرشه نفتکش، این شناور حامل نفت ایران را به تصرف خود درآورده و آن را به سوی آبهای سرزمینی ایران هدایت کرد.

در گزارش شبکه خبر در مورد مالکیت نفتکشی که نیروهای سپاه تصرف کردند، اشاره‌ای نشده است اما برخی از شبکه‌های اجتماعی نزدیک به نهادهای نظامی ایران نوشته‌اند که نفتکش متعلق به عربستان است.

در ادامه این گزارش آمده است که پس از تصرف نفتکش توسط نیروهای سپاه، نیروهای دریایی آمریکا با استفاده از چندین فروند بالگرد و ناو جنگی تلاش کردند تا مانع از انتقال نفتکش توسط نیروهای دریایی سپاه بشوند اما موفق نشدند.

به گزارش شبکه خبر این نفتکش اکنون در آبهای سرزمینی ایران است.

بیانیه روابط عمومی سپاه

روابط عمومی سپاه پاسداران با صور بیانیه‌ای اعلام کرد که این نفتکش از صبح سوم آبان در آب‌های سرزمینی ایران است. پیشتر در گزارش تلویزیون ایران اشاره‌ای نشده بود که رویارویی نیروی دریایی سپاه و نظامیان ارتش آمریکا چه زمانی رخ داده بود.

سپاه وعده داده بود تا ساعتی دیگر تصاویری از این رخداد را منتشر کند. این ویدئو از طریق خبرگزاری فارس منتشر شد.

نخستین واکنش آمریکا

ناوگان پنجم دریایی آمریکا در نخستین واکنش به خبر رسانه‌های ایرانی به رویترز گفت که از گزارش‌ها در خصوص این حادثه اطلاع دارد ولی در حال حاضر اطلاعاتی برای ارائه کردن ندارد.

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

تنش میان ایران و آمریکا