سپاه پاسداران از «خنثی کردن» تلاش آمریکا برای مصادره نفت ایران خبر داد

قایق‌های تندرو سپاه
قایق‌های تندرو سپاه Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رسانه‌های داخل ایران به نقل از سپاه پاسداران خبر دادند که نیروی دریایی سپاه مانع ازمصادره نفت ایران توسط نیروی دریایی آمریکا شد.

آگهی

تلویزیون دولتی ایران روز چهارشنبه از برخورد نظامی میان سپاه پاسداران و نیروی دریایی آمریکا در دریای عمان خبر داد.

به گزارش شبکه خبر نیروهای دریایی امریکا یک نفتکش حامل نفت صادراتی ایران را در دریای عمان مصادره کرد و با انتقال نفت آن به یک نفتکش دیگر، آن را به سوی مقصدی نامعلوم هدایت کرد.

در واکنش به این اقدام نیروی دریایی آمریکا، آنگونه که شبکه خبر گزارش می‌دهد، نیروی دریایی سپاه با اجرای عملیات هلی‌برن بر روی عرشه نفتکش، این شناور حامل نفت ایران را به تصرف خود درآورده و آن را به سوی آبهای سرزمینی ایران هدایت کرد.

در گزارش شبکه خبر در مورد مالکیت نفتکشی که نیروهای سپاه تصرف کردند، اشاره‌ای نشده است اما برخی از شبکه‌های اجتماعی نزدیک به نهادهای نظامی ایران نوشته‌اند که نفتکش متعلق به عربستان است.

در ادامه این گزارش آمده است که پس از تصرف نفتکش توسط نیروهای سپاه، نیروهای دریایی آمریکا با استفاده از چندین فروند بالگرد و ناو جنگی تلاش کردند تا مانع از انتقال نفتکش توسط نیروهای دریایی سپاه بشوند اما موفق نشدند.

به گزارش شبکه خبر این نفتکش اکنون در آبهای سرزمینی ایران است.

بیانیه روابط عمومی سپاه

روابط عمومی سپاه پاسداران با صور بیانیه‌ای اعلام کرد که این نفتکش از صبح سوم آبان در آب‌های سرزمینی ایران است. پیشتر در گزارش تلویزیون ایران اشاره‌ای نشده بود که رویارویی نیروی دریایی سپاه و نظامیان ارتش آمریکا چه زمانی رخ داده بود.

سپاه وعده داده بود تا ساعتی دیگر تصاویری از این رخداد را منتشر کند. این ویدئو از طریق خبرگزاری فارس منتشر شد.

نخستین واکنش آمریکا

ناوگان پنجم دریایی آمریکا در نخستین واکنش به خبر رسانه‌های ایرانی به رویترز گفت که از گزارش‌ها در خصوص این حادثه اطلاع دارد ولی در حال حاضر اطلاعاتی برای ارائه کردن ندارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ارتش ایران: پهپادهای آمریکایی در جریان رزمایش تنگه هرمز رهگیری شدند

آزادی نفتکش «دزدیده شده» در دریای عمان؛ واکنش پنتاگون و «تانکر ترکرز» به ادعای ایران

کنعانی: ایران نیروی نیابتی ندارد اما اسرائيل نیابتی آمریکا است