Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بیانیه گروه ۷: تمام شواهد به وضوح از نقش ایران در حمله به نفتکش در دریای عمان حکایت دارد

تصویری از نفتکش مرسر استریت در سال ۲۰۱۶
تصویری از نفتکش مرسر استریت در سال ۲۰۱۶ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حمله به نفتکش مرسر استریت که روز ۲۹ ژوئیه (هفتم مرداد) در دریای عمان روی داد یک شهروند بریتانیا و یک تبعه رومانی کشته شدند.

آگهی

وزرای خارجه گروه هفت روز جمعه در بیانیه ای ایران را مسئول حمله به نفتکش مرسر استریت در دریای عمان دانستند.

در این بیانیه آمده است که «تمام شواهد موجود به وضوح» از نقش ایران در حمله به این نفتکش حکایت دارد. در حمله به این نفتکش که روز ۲۹ ژوئیه (هفتم مرداد) روی داد یک شهروند بریتانیا و یک تبعه رومانی کشته شدند.

وزرای خارجه کشورهای عضو گروه هفت در بخش دیگری از بیانیه خود از همه طرف‌ها در منطقه خلیج فارس خواسته اند تا نقشی «سازنده» ایفا کنند و به تقویت ثبات و صلح در منطقه کمک کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در این بیانیه حمله به مرسر استریت «عمدی و هدفمند» و «بدون توجیه» توصیف شده است. این بیانیه علاوه بر وزرای خارجه گروه هفت به امضای جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز رسیده است.

کشورهای عضو گروه هفت در بخشی از بیانیه خود نوشته اند: «رفتار ایران و همچنین حمایتش از نیروهای نیابتی و بازیگران مسلح غیردولتی، صلح و امنیت بین المللی را تهدید می کند.»

گروه هفت از کشورهای آمریکا، بریتانیا، فرانسه، ژاپن، کانادا، ایتالیا و آلمان تشکیل شده است. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا وعده داده است که کشورش به همراه متحدان خود «واکنشی دسته جمعی» به حمله به نفتکش متعلق به تاجر اسرائیلی نشان خواهد داد. 

اسرائیل، بریتانیا و آمریکا پیش از این ایران را به دست داشتن در حمله به نفتکش مرسر استریت متهم کرده بودند. ایران ضمن رد این ادعا نسبت به عواقب «ماجراجویی» در منطقه هشدار داده است. 

شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است روز جمعه پشت درهای بسته موضوع حمله به نفتکش مرسر استریت را بررسی کند. این جلسه به درخواست بریتانیا تشکیل می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آزادی نفتکش «دزدیده شده» در دریای عمان؛ واکنش پنتاگون و «تانکر ترکرز» به ادعای ایران

اروپا حمله به نفکتش «مرسر استریت» را رسما محکوم و آن را به ایران منسوب کرد

نفتکش تاجر اسرائیلی که هدف حمله قرار گرفته بود در بندر فجیره امارات لنگر انداخت