Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

اروپا حمله به نفکتش «مرسر استریت» را رسما محکوم و آن را به ایران منسوب کرد

نفتکش مرسر استریت
نفتکش مرسر استریت Copyright آسیوشیتد پرس
Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«چنین رفتار بی‌ملاحظه و یک‌جانبه‌ای علیه قانون بین‌الملل و تهدید صلح جهانی پذیرفتنی نیست و باید متوقف شود.»

آگهی

اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای حمله روز ۲۹ ژوئیه به کشتی «مرسر استریت» را در آب‌های دریای عمان به‌شدت محکوم و اعلام کرد که تمامی شواهد آشکارا به دست‌داشتن ایران در این حمله اشاره می‌کند.

در بیانیه دفتر نمایندگی ارشد اتحادیه اروپا آمده است که «این حمله که در آن یک شهروند رومانی و یک شهروند بریتانیا کشته شدند هیچگونه توجیهی ندارد.»

این بیانیه همچنین تصریح می‌کند که «چنین رفتار بی‌ملاحظه و یک‌جانبه‌ای علیه قانون بین‌الملل و تهدید صلح جهانی پذیرفتنی نیست و باید متوقف شود.»

نویسندگان این بیانیه در پایان از طرف‌های درگیر خواسته‌اند برای توسعه صلح و ثبات در منطقه نقش سازنده ایفا کنند و خاطرنشان کرده‌اند که اتحادیه اروپا در این رابطه «به تلاش منسجم دیپلماتیک برای رسیدن به راه‌حل‌‌های مناسب و مؤثر از طریق گفتگو ادامه می‌دهد.»

حمله به کشتی مرسر استریت پیش از این از سوی مقامات اتحادیه اروپا بدون اشاره به نام ایران و بدون صدور بیانیه رسمی محکوم شده بود.

نفتکش مرسر استریت متعلق به ایل اوفر، تاجر اسرائیلی که با پرچم لیبریا از تانزانیا به‌سوی امارات در حرکت بود، روز ۲۹ ژوئیه در آب‌های دریای عمان مورد حمله پهپادی قرار گرفت و یک نگهبان بریتانیایی و یک خدمهٔ رومانیایی آن جان باختند.

آمریکا، بریتانیا و اسرائیل پیش از این ایران را عامل این حمله برشمرده و خواستار اقدام شورای امنیت سازمان ملل علیه این کشور شده‌ بودند. ایالات متحده همچنین پیشتر اعلام کرد که به این اقدام ایران «پاسخی جمعی» داده خواهد شد. مقامات ایران هر گونه دخالت این کشور را در حمله اخیر تکذیب کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بریتانیا و آمریکا: پهپاد ایرانی عامل حمله به نفتکش اسرائیلی است

بیانیه گروه ۷: تمام شواهد به وضوح از نقش ایران در حمله به نفتکش در دریای عمان حکایت دارد

لایحه جنجالی «عامل کشور خارجی» در گرجستان قانون ‌شد؛ آرزوی پیوستن به اتحادیه اروپا چه می‌شود؟