Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نامه بریتانیا، رومانی و لیبریا به شورای امنیت: ایران مظنون اصلی حمله به نفتکش اسرائیلی است

نفتکش مرسر استریت در بندر کیپ تاون، ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۱
نفتکش مرسر استریت در بندر کیپ تاون، ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۱ Copyright آسیوشیتد پرس
Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سفیر اسرائيل در ایالات متحده نیز روز گذشته خواستار آن شد که شورای امنیت، ایران را به‌خاطر حمله به نفتکش اسرائیلی مرسر استریت تحریم کند. او در نامه‌ای به رئیس شورای امنیت حمله اخیر را «نمونهٔ دیگری از تروریسم دریایی» از سوی تهران خواند.

آگهی

نمایندگان بریتانیا، رومانی و لیبریا در سازمان ملل متحد با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت این سازمان اعلام کردند که نفتکش اسرائیلی مرسر استریت «به احتمال بسیار زیاد از سوی ایران» مورد حمله قرار گرفته است.

در این نامه آمده است: «ارزیابی‌های اولیه بریتانیا و هم‌پیمانان بین‌المللی‌اش در کنار رومانی نشان می‌دهد که حمله هفتهٔ گذشته به وسیلهٔ هواپیمای بدون سرنشین به نفتکش مرسر استریت در دریای عمان، به‌ احتمال بسیار زیاد از سوی ایران انجام شده است.»

امضا کنندگان این نامه ضمن اشاره به اینکه «این حمله امنیت کشتیرانی بین‌المللی را به خطر انداخته و نقض آشکار قوانین بین‌الملل است» خواستار آن شدند که «این اقدام از سوی جامعه جهانی محکوم شود».

آنها همچنین اعلام داشتند که تحقیقات بریتانیا و رومانی درباره این حادثه همچنان ادامه دارد و به زودی این شورا را در جریان جزئیات بیشتر این حمله خواهند گذاشت.

به گفته دیپلمات‌ها انتظار می‌رود که نماینده بریتانیا در سازمان ملل، این موضوع را در جلسه «غیرعلنی» شورای امنیت که به‌زودی تشکیل خواهد شد نیز مطرح کند.

نامه جداگانۀ سفیر اسرائیل در سازمان ملل

گیلعاد اردان، سفیر اسرائيل در ایالات متحده نیز روز گذشته خواستار آن شد که شورای امنیت، ایران را به‌خاطر حمله به نفتکش اسرائیلی مرسر استریت تحریم کند.

او در نامه‌ای به رئیس شورای امنیت حمله اخیر را «نمونهٔ دیگری از تروریسم دریایی» از سوی تهران خواند و نوشت:‌ «شورای امنیت نباید در برابر چنین اقداماتی از سوی ایران یا سازمان‌های تروریست نیابتی آن در منطقه خاموش بنشیند. از این شورا می‌خواهم فوراً و یک‌صدا ایران را در پاسخ به چنین فعالیت‌های شرورانه‌ای محکوم و تحریم کند».

وی افزود: «شورای امنیت باید هر اقدام لازم را بکند تا رژیم ایران ، به‌خاطر نقض پیاپی و مطلق قانون بین‌الملل، تماما وادار به پاسخگویی شود.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

روز گذشته اعضای ناتو و اتحادیه اروپا جداگانه حمله به نفتکش اسرائیلی مرسر  استریت را محکوم کردند. وزیر خارجه ایالات متحده نیز پیش از این حمله را «تهدیدی مستقیم برای کشتیرانی و تجارت آزاد» خوانده و اعلام کرد بود که به آن «پاسخی جمعی» داده خواهد شد.

ایران نقش‌داشتن در حمله به این نفتکش اسرائیلی را تکذیب کرده و همزمان هشدار داده است که هرگونه «ماجراجویی احتمالی» را بی‌درنگ با جدیت و قوت پاسخ خواهد داد.

کارشناسان معتقدند با حضور اعضای برخوردار از حق وتو نظیر روسیه و چین در میان ۱۵ عضو شورای امنیت، احتمال آن‌که ایران در این مورد از سوی آمریکا و همپیمانانش محکوم شود چندان قوی نیست.

پنج‌شنبهٔ گذشته نفتکش مرسر استریت، متعلق به ایال اوفر، تاجر بزرگ اسرائيلی که با پرچم کشور آفریقایی لیبریا تردد می‌کرد، در دریای عمان مورد حملهٔ پهپادی قرار گرفت و یک نگهبان بریتانیایی و یک خدمه رومانیایی آن جان باختند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله به نفتکش اسرائیلی؛ ایران کشورهای غربی را به «داستان‌سرایی» و «جعل سند» متهم کرد

واکنش‌ها به حمله به نفتکش اسرائیلی؛ بریتانیا و رومانی سفرای ایران را احضار کردند

واکنش اسرائیل به تهدید ایران در خصوص «محوکننده‌ بودن» جنگ احتمالی با حزب‌الله؛ میانجی‌ها هشدار دادند