Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وزرای امور خارجه ایران و فرانسه درباره برجام و عراق گفت‌وگو کردند

حسین امیرعبداللهیان و ژان-ایو لو دریان
حسین امیرعبداللهیان و ژان-ایو لو دریان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای لو دریان در این تماس با اشاره به سوء قصد به جان مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق بر اهمیت امنیت و ثبات این کشور برای فرانسه تاکید کرد.

آگهی

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران روز سه‌شنبه ۹ اکتبر با ژان-ایو لو دریان، همتای فرانسوی خود گفت‌و‌گو کرد.

وزارت امور خارجه فرانسه با انتشار بیانیه اعلام کرد در این مکالمه تلفنی که در چارچوب ادامه تماس‌ها میان رهبران و دولت‌های سه دولت اروپایی و ایالات متحده انجام شد، ژان ایو لو دریان بر اهمیت و فوریت از سرگیری گفت‌وگوها [وین] که از تاریح ۲۰ ژوئن از سوی ایران رها شده، تاکید کرد. براساس این بیانیه «از سر گیری مذاکرات باید با هدف بازگشت سریع به برجام» انجام شود.

وزیر امور خارجه فرانسه همچنین بر اهمیت «همکاری کامل ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چشم‌انداز جلسه آینده شورای حکام آژانس» تاکید کرده است.

فرانسه هفته گذشته اعلام کرده بود که فعالیت‌های هسته‌ای ایران را از نزدیک رصد می‌کند.

آقای لو دریان در این تماس همچنین با اشاره به سوء قصد به جان مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق بر اهمیت امنیت و ثبات این کشور برای فرانسه تاکید کرد.

امیرعبداللهیان: ایران خواستار دستیابی به یک توافق خوب است

به گزارش ایسنا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در این مکالمه تلفنی به همتای فرانسوی خود گفت «دولت جمهوری اسلامی ایران هم در روابط دوجانبه و هم در گفتگو های هسته‌ای رویکردی عملگرایانه و نتیجه محور دارد.» آقای امیرعبداللهیان ابراز امیدواری کرد که رایزنی‌های تهران و پاریس به پیشبرد عملی همکاری‌ها میان دو کشور منجر شود.

وزیر امور خارجه ایران که پس از ۸ سال جانشین محمدجواد ظریف شده، از ابتدای آغاز کار بارها بر «عملگرایی و نتیجه‌محوری» به عنوان آیین کار دستگاه دیپلماسی ایران تاکید کرده است. این خط مشی، به‌ویژه پس از انتشار مصاحبه دو هفته گذشته آقای امیرعبداللهیان با روزنامه ایران که در آن «سودمند بودن مذاکرات وین» را به چالش کشیده بود، خبرساز شد.

به گزارش ایسنا آقای امیرعبداللهیان «با یادآوری مسئولیت آمریکا در بروز وضعیت کنونی برجام و نقش سکوت سه کشور اروپایی در زیاده‌خواهی آمریکا، تصریح نمود که ایران خواستار دستیابی به یک توافق خوب است، اما این امر لازمه‌هایی دارد از جمله بازگشت طرف‌های مقابل به تعهدات کامل خود و لغو موثر تحریم‌ها.»

تهران لغو تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران را هدف اصلی خود از مذاکرات هسته‌ای و بازگشت به برجام توصیف می‌کند. منابع ایرانی و آمریکایی می‌گویند در دوران دونالد ترامپ ۱۵۰۰ تحریم جدید علیه ایران وضع شده است.

آقای امیرعبداللیهان با اشاره به تحریم‌های تازه ایالات متحده آمریکا علیه ایران «این اقدام را تاییدی بر تداوم بی‌اعتمادی جمهوری اسلامی به آمریکا خواند و بر لزوم ارائه تضمین و انجام راستی‌آزمایی موثر تاکید کرد.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه خواستار تضمین ایالات متحده آمریکا برای عدم تکرار تجربه دوران ترامپ و خروج یک‌جانبه واشنگتن از توافق هسته‌ای شده بود.

آقای امیرعبداللهیان به همتای فرانسوی خود گفته است: «برنامه دفاعی ایران را حق حاکمیتی هر کشوری دانست و افزود بی اعتنا به رفتار غیرسازنده تحریمی آمریکا بر افزایش توان دفاعی کشورمان با قدرت ادامه می دهیم.»

در حالی که یکی از مطالبات سه قدرت اروپایی عضو برجام تلاش برای وارد کردن چالش‌های غیرهسته‌ای، ازجمله رویکرد منطقه‌ای ایران، برنامه موشکی و مساله حمایت از تروریسم به مذاکرات است، ایران همواره این خواسته را رد می‌کند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا گفت‌وگوهای دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی ایران و فرانسه «توسط معاونان سیاسی در پاریس تداوم دارد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تهران، پاریس را عامل بی ثباتی در منطقه خلیج فارس خواند

بریتانیا و اسرائیل: برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شب و روز تلاش می‌کنیم

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد