تهران، پاریس را عامل بی ثباتی در منطقه خلیج فارس خواند

جنگنده های رافال
جنگنده های رافال Copyright Stephane de Sakutin/AP
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، دولت فرانسه را بدلیل فروش تسلیحات به کشورهای حاشیه خلیج فارس، عامل بی ثباتی در منطقه خلیج فارس خواند.

آگهی

سه روز پس از امضای قرارداد چهارده میلیارد یورویی بین فرانسه و امارات عربی متحده، دولت ایران پاریس را به «بی ثبات کردن منطقه بدلیل فروش تسلیحات به کشورهای حاشیه خلیج فارس» متهم کرد.

سعيد خطيب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ايران در نشست خبری دوشنبه گفت: «ایران نبايد نقش فرانسه را در بی ثباتی منطقه ناديده بگيرد.»

امارات عربی متحده روز جمعه، در اولین روز از سفر امانوئل ماکرون به ابوظبی قراردادی را برای خرید ۸۰ فروند جنگنده رافال به ارزش ۱۴ میلیارد یورو امضا کرد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: «ما منتظر هستیم که فرانسه بیش از این مسئولیت پذیر باشد. نظامی کردن منطقه ما غیرقابل قبول است و سلاح هایی که آنها (فرانسوی ها) می فروشند منشأ اغتشاشاتی است که ما شاهد آن هستیم.»

اظهارات وی در حالی بیان شد که شیخ طحنون بن زاید، مشاور امنیت ملی امارات، برای دیدار با مقامات ایرانی در تهران به سر می برد.

آقای خطیب زاده با ابراز تاسف گفت: «ما شاهد فروش ده ها میلیارد دلار تسلیحات به کشورهای عربی خلیج فارس هستیم. اما تنها جلساتی درباره موشک های ایران برگزار می شود.»

در ماه گذشته میلادی، ایالات متحده و اروپا، تهران را به خاطر استفاده و انتقال موشک‌های بالستیکی و پهپاد به گروه‌های شبه‌ نظامی مورد نقد شدید قراردادند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین در صحبتهای خود در روز دوشنبه، درخواست فرانسه برای «همکاری» کشورهای منطقه برای «پیشرفت بیشتر در مذاکرات پیرامون برنامه هسته ای ایران را رد کرد.»

آقای خطیب زاده در پاسخ به پیشنهاد دولت ماکرون گفت که «فرانسه به خوبی می‌داند که این ادعاها نه مبنای قانونی دارد و نه عقلانی.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزرای امور خارجه ایران و فرانسه درباره برجام و عراق گفت‌وگو کردند

معمای برجام؛ رایزنی آمریکا با متحدان اروپایی برای رویارویی با ایران در حاشیه نشست گروه ۲۰

رکودشکنی دبی در جذب گردشگر خارجی؛ بیشترین مسافران از کدام کشور هستند؟