Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

فرانسه بار دیگر ناو «اوورین» را به آب‌های مدیترانه شرقی فرستاد

نمایی از عرشه ناو نظامی فرانسه «اوورین»
نمایی از عرشه ناو نظامی فرانسه «اوورین» Copyright Petros Karadjias/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Petros Karadjias/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ارتش فرانسه بار دیگر با ناو پیشرفته اوورین در آب‌های قبرس حاضر شد. ناخدای این کشتی می‌گوید که عملیات اصلی این ناو استقرار ثبات در این منطقه استراتژیک است. این ناو پیش‌تر ماموریت‌هایی در خلیج فارس نیز انجام داده است.

آگهی

ارتش فرانسه بار دیگر  ناو «اوورین» را به دریای مدیترانه شرقی و آب‌های قبرس اعزام کرد. 

پل مرویو دووینیو، ناخدای کشتی می‌گوید حضور این ناو در مدیترانه شرقی تاییدی است بر «اراده پاریس برای تضمین امنیت و ثبات.» به گفته ناخدای «اوورین»، عملیات اصلی این ناو « دفاع از منافع اتحادیه اروپا در شرق مدیترانه است.»

نیروی دریایی قبرس و یونان در ماه‌های گذشته بارها با ترکیه بر سر عملیات غیرقانونی در آب‌های دریای مدیترانه وارد تنش شدند.

ناخدا پل مرویو دووینیو که ۱۵۰ خدمه را فرماندهی می کند می گوید که هدف از این عملیات «کمک به تثبیت امنیت این منطقه استراتژیک» است

این ناو که پیشتر در خلیج فارس هم حضور داشته دارای تجهیزاتی چون «سونار پیشرفته» است و در جنگ ضد زیردریایی تخصص دارد.

این دوازدهمین حضور ناو اوورین در آب‌های قبرس است. تنها ناو هواپیما بر فرانسه «شارل دوگل» هم سفرهای مکرری در شرق مدیترانه داشته است.

روابط بین قبرس و فرانسه در سال‌های اخیر نزدیک‌تر شده است. قبرس همچنین به هواپیماهای فرانسوی اجازه می‌دهد تا از پایگاه هوایی نظامی خود در جنوب شرقی این کشور استفاده کنند و کشتی‌های نظامی فرانسوی هم در جنوب این کشور پهلو می گیرند.

یکی از مهم‌ترین عوامل تنش میان ترکیه و فرانسه در شرق مدیترانه حفاری و استخراج نفت و گاز است. در فوریه سال ۲۰۱۸، کشتی‌های جنگی ترکیه از انجام حفاری اکتشافی در آب‌های جنوب شرقی قبرس که توسط شرکت انی ایتالیا انجام می شد، جلوگیری کردند. فرانسه با تقویت حضور نظامی خود در این منطقه می خواهد به ترکیه نشان دهد که حق مداخله در حفاری مشترک نفت و گاز شرکت توتال فرانسه و انی ایتالیا را ندارد.

ترکیه قبرس را به عنوان یک کشور به رسمیت نمی شناسد و با آب هایی که دولت قبرس در آن مدعی حقوق انحصاری-اقتصادی است، مخالفت می کند. آنکارا می‌گوید که بخش بزرگی از این آب‌ها یا بر فلات قاره‌اش همپوشانی دارد یا متعلق به بخش شمالی جزیره، قبرس ترک نشین، که تنها ترکیه آنرا به عنوان کشور برسمیت می شناسد، است.

قبرس در سال ۱۹۷۴ تجزیه شد. تنها ترکیه اعلامیه استقلال قبرس ترک نشین که در سال ۱۹۸۳، یک سوم جزیره را اشغال کرد برسمیت می شناسد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آناستاسیادس ترکیه را به تلاش برای کنترل سراسر جزیره قبرس متهم کرد

فن در لاین: اتحادیه اروپا هرگز راه حل دو کشور برای قبرس را نخواهد پذیرفت

شکست مذاکرات صلح قبرس شمالی و جنوبی؛ دبیرکل سازمان ملل: تسلیم نمی‌شوم