فن در لاین: اتحادیه اروپا هرگز راه حل دو کشور برای قبرس را نخواهد پذیرفت

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا
اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا امروز پنجشنبه گفت که اتحادیه اروپا «هرگز» راه حل دو کشور برای قبرس را نخواهد پذیرفت.

آگهی

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا امروز پنجشنبه گفت که این اتحادیه «هرگز» راه حل دو کشور برای قبرس را نخواهد پذیرفت.

خانم فن در لاین که به قبرس سفر کرده است، تأکید کرد: «اتحادیه اروپا با یک صدای واحد درباره تنش‌ها در این منطقه صحبت می‌کند، تنشی که از دهه ها قبل تا به امروز ادامه داشته و مانع اصلی بر سر بلندپروازی ترکیه در پیوستن به این اتحادیه است.»

او که در یک کنفرانس خبری شرکت کرده بود، گفت که اتحادیه در نپذیرفتن راه حل دو کشور برای قبرس مصر و متحد است.

قبرس به دنبال حمله ترکیه در سال ۱۹۷۴ که در واکنش به کودتای یونانی ها صورت گرفت، به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شد. پس از آن بخش جنوبی قبرس که توسط یک دولت به رسمیت شناخته شده بین‌المللی اداره می‌شود به اتحادیه اروپا پیوست اما بخش شمالی قبرس که ترک‌نشین است، فقط توسط آنکارا به رسمیت شناخته شد.

تلاش‌های سازمان ملل متحد که با وقایع سال ۱۹۷۴ تشدید شده، نتوانسته است این دو بخش جزیره را متحد سازد. ناظران بین‌المللی از اختلاف نظر بر سر چگونگی شکل وحدت میان بخش شمالی و جنوبی قبرس به عنوان عامل بن‌بست مذاکرات یاد کرده‌اند.

همچنین از اختلاف نظر میان ترکیه و یونان بر سر ذخایر انرژی دریایی به عنوان عاملی دیگر در مسیر مذاکرات دو بخش شمالی و جنوبی قبرس سخن گفته شده است.

از همین رو خانم فن در لاین گفت که اگر همسایگان کشورهای عضو اتحادیه اروپا علاقه‌مند به داشتن روابط خوب با این کشورها هستند، آنها هم به داشتن چنین روابطی تمایل دارند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

او در ادامه گفت: «آنها باید بدانند که اگر با یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا مانند قبرس وارد گفتگو می‌شوند، در اصل با اتحادیه اروپا صحبت می کنند.»

تأکیدات رئیس کمیسیون اروپا در قبرس در حالی بیان شده است که مذاکرات ژنو برای اتحاد دو بخش شمالی و جنوبی قبرس در اوایل سال جاری، بدون نتیجه پایان یافت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تاکید ناتو و اتحادیه اروپا بر همکاری مشترک در مقابله با تهدیدهای هیبریدی

فرانسه بار دیگر ناو «اوورین» را به آب‌های مدیترانه شرقی فرستاد

اردوغان در قبرس بار دیگر بر راه حل «دو دولت مستقل» تاکید کرد